Trwa ładowanie...

Przemyśl. Zmieniono nazwę ulicy. Ukraińska ambasada protestuje

Przemyska rada miasta zdecydowała o zmianie nazwy ul. bpa Jozafata Kocyłowskiego na bpa Jana Śnigurskiego. Zastąpienie grekokatolickiego patrona innym duchownym nie spodobało się Ukraińcom.
Share
Decyzja przemyskiej rady miasta odbiła się szerokim echem
Decyzja przemyskiej rady miasta odbiła się szerokim echemŹródło: East News, Fot: Albin Marciniak
d2xfmt7

Przemyskie środowiska patriotyczne zarzucały biskupowi Kocyłowskiemu, że po wkroczeniu Wehrmachtu do Przemyśla podjął aktywną współpracę z okupantem niemieckim. Rada miasta przychyliła się do próśb części mieszkańców i nadała ulicy imię bpa Jana Śnigurskiego, który był jej patronem do 2013 roku.

W sprawie decyzji rady miasta protestuje ukraińska ambasada. Określa ją mianem "pochopnej i nieprzemyślanej". Według dyplomatów jest ona również dyskryminująca wobec mieszkańców Przemyśla pochodzących z Ukrainy.

d2xfmt7

"Manipulacja autorów uchwały argumentami wyrwanymi z kontekstu, niechęć wysłuchania obywateli RP narodowości ukraińskiej - równoprawnych mieszkańców Przemyśla, tym razem niestety zwyciężyły. Podniesiona ręka na dobre imię Błogosławionego, a więc na decyzję kościoła katolickiego i Św. Jana Pawła II, który beatyfikował Biskupa Jozafata w roku 2001, jest rzeczą bezprecedensową w Polsce i nie może być usprawiedliwiona!" - czytamy na Facebooku ambasady.

Postanowienie przemyskiej rady miasta potępił również mer Lwowa Andrij Sadowy. Polityk wysłał list otwarty do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Pisze w nim, że decyzja radnych jest "oburzająca dla ukraińskiej społeczności Przemyśla i całego ukraińskiego narodu".

Według mera Lwowa obecność ulicy bpa Kocyłowskiego w Przemyślu jest "ważną gwarancją przyjaznych stosunków między Lwowem a Przemyślem". Sadowy stwierdził w liście, że wczorajsza decyzja radnych Przemyśla stawia pod znakiem zapytania kontynuację partnerskich stosunków ze Lwowem. Mera Lwowa poparło 40 radnych, w obecności których odczytał list do prezydenta Przemyśla.

Źródło: city-adm.lviv.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xfmt7

Podziel się opinią

Share
d2xfmt7
d2xfmt7
Więcej tematów