PolskaPrzemoc w rodzinie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn

Przemoc w rodzinie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn

Posłowie nie przyjęli w wniosku o odrzucenie sprawozdania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2010 r., o co wnioskowali posłowie z Ruchu Palikota. Badanie TNS OBOP potwierdziło, że kobiety znacznie częściej padają ofiarą przemocy w rodzinie niż mężczyźni. Dotyczy to każdego rodzaju przemocy.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie sprawozdania głosowało 188 posłów, 228 było przeciwko, a 17 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem posłów z klubu RP sprawozdanie świadczy o tym, że rząd nie ma pomysłu na skuteczną walkę z przemocą; brakuje spójnego pomysłu i koordynacji działań poszczególnych instytucji.

Co roku w ramach realizacji programu MPiPS zleca badanie innego aspektu zjawiska przemocy w rodzinie, tym razem skoncentrowano się na przemocy wobec kobiet i mężczyzn. Badania na ten temat wykonał w listopadzie i grudniu 2010 r. TNS OBOP wśród 3 tys. respondentów (1,5 tys. kobiet i 1,5 tys. mężczyzn) oraz 500 profesjonalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy i pomocą ofiarom.

Badanie potwierdziło, że kobiety znacznie częściej padają ofiarą przemocy w rodzinie niż mężczyźni; dotyczy to każdego rodzaju przemocy. Mężczyźni stanowią 39% ofiar przemocy w rodzinie, a 61% kobiety. Kobiety stanowią największy odsetek ogółu ofiar w przypadku przemocy seksualnej (90%); w przypadku przemocy fizycznej stanowią 63% ofiar, przemocy psychicznej - 64%, zaś wśród ofiar przemocy ekonomicznej - 70%.

Wśród sprawców przemocy w rodzinie 70% stanowią mężczyźni, a 30% - kobiety. Gdy ofiarą przemocy w rodzinie jest kobieta, udział mężczyzn wśród sprawców jest jeszcze większy (79 % do 21%). Jednak gdy ofiarą jest mężczyzna, 53% ogółu sprawców stanowią mężczyźni, a kobiety - 47%.

Profesjonaliści niemal powszechnie (od 58% do 100% w zależności od grupy zawodowej respondentów i formy przemocy) uważają, że sprawcami przemocy w rodzinie częściej są mężczyźni niż kobiety. Natomiast ofiarami są prawie wyłącznie kobiety (od 68% do 99%).

Przemocy, niezależnie od jej formy, towarzyszy alkohol (45% przypadków). Przemoc wiąże się też z brakiem pieniędzy (18%), problemami małżeńskimi (15%) i problemami w pracy (10%).

Jedynie jedna czwarta rodzin (26%), w których dochodziło do przemocy, korzystała z pomocy. Częściej deklarują to kobiety niż mężczyźni (32% wobec 17%). Najczęściej korzystano z pomocy policji (14%) oraz poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, rodzinnego i zawodowego (9%).

Ofiary przemocy i ich rodziny korzystają z pomocy instytucji lub organizacji zdecydowanie częściej od sprawców, którzy bardzo rzadko zwracają się po pomoc. Kobiety - zarówno ofiary jak i sprawcy - korzystają z pomocy częściej od mężczyzn.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)