Przełomowy Solaris powstaje na UJ w Krakowie
Solaris to synchrotron - nowoczesne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki: od biologii, przez chemię, po medycynę. Pierwsze badania ruszą już na początku 2015 roku.
Synchrotron to inaczej mówiąc akcelerator elektronów, które rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła pędzą w próżni. Powstanie Solarisa w Krakowie będzie przełomem dla polskiej nauki. Za pomocą promieniowania synchrotronowego dokonano odkryć nagradzanych nagrodą Nobla, dzięki niemu powstało kilka ważnych metod diagnostycznych w medycynie.
Solaris będzie jedynym tego typu urządzeniem w Polsce i w tej części Europy (na całym świecie jest ich ok. 60). Dlatego też na krakowski synchrotron czekają polscy naukowcy, którzy teraz prowadzą swoje badania za granicą.
Synchrotron Solaris wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne, od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Jego właściwości pozwolą naukowcom zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz. Przy jego pomocy będzie można wykonać badania, których nie da się przeprowadzić z użyciem innych źródeł promieniowania elektromagnetycznego.
Obecnie trwa instalacja najważniejszych podzespołów, potem odbędą się testy, a od początku 2015 roku z urządzenia będą już mogli korzystać naukowcy. We wtorek w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris odbyło się spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową.
Koszt realizacji tego projektu to kwota 199 mln złotych. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.