Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Przełomowy Solaris powstaje na UJ w Krakowie

Solaris to synchrotron - nowoczesne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki: od biologii, przez chemię, po medycynę. Pierwsze badania ruszą już na początku 2015 roku.
Share
Solaris - nowoczesne urządzenie badawcze
Solaris - nowoczesne urządzenie badawczeŹródło: malopolskie.pl
d1h2eqr

Synchrotron to inaczej mówiąc akcelerator elektronów, które rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła pędzą w próżni. Powstanie Solarisa w Krakowie będzie przełomem dla polskiej nauki. Za pomocą promieniowania synchrotronowego dokonano odkryć nagradzanych nagrodą Nobla, dzięki niemu powstało kilka ważnych metod diagnostycznych w medycynie.

Solaris będzie jedynym tego typu urządzeniem w Polsce i w tej części Europy (na całym świecie jest ich ok. 60). Dlatego też na krakowski synchrotron czekają polscy naukowcy, którzy teraz prowadzą swoje badania za granicą.

Synchrotron Solaris wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne, od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Jego właściwości pozwolą naukowcom zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz. Przy jego pomocy będzie można wykonać badania, których nie da się przeprowadzić z użyciem innych źródeł promieniowania elektromagnetycznego.

d1h2eqr

Obecnie trwa instalacja najważniejszych podzespołów, potem odbędą się testy, a od początku 2015 roku z urządzenia będą już mogli korzystać naukowcy. We wtorek w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris odbyło się spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową.

Koszt realizacji tego projektu to kwota 199 mln złotych. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

 (fot. malopolskie.pl)
Źródło: (fot. malopolskie.pl)
d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów