PolskaPrzełomowa decyzja Rosji

Przełomowa decyzja Rosji

Przystąpienie Rosji do Inicjatywy przeciwko Proliferacji Broni
Masowego Rażenia (PSI) to moment przełomowy w rozwoju Inicjatywy - uważa amerykański podsekretarz stanu ds. kontroli
broni i bezpieczeństwa międzynarodowego John Bolton.

W zainaugurowanych w poniedziałek w Krakowie dwudniowych obradach Inicjatywy uczestniczą przedstawiciele 63 państw. Podczas przedpołudniowego nieformalnego spotkania w Kopalni Soli w Wieliczce do Inicjatywy przystąpiła Rosja.

Bolton podkreślił, że od momentu powstania Inicjatywy zabiegano o to, by Federacja Rosyjska do niej dołączyła. "Cieszymy się, że nasze zabiegi przyniosły taki rezultat. Oczekujemy ze strony Rosji współpracy w dziedzinie przechwytywania broni masowego rażenia" - powiedział podsekretarz stanu podczas popołudniowej konferencji prasowej.

"Przystąpienie Rosji do rdzenia inicjatywy PSI jest wyraźnym sygnałem politycznym i może mieć szersze implikacje. Po 11 września między USA a Rosją nawiązała się o wiele ściślejsza współpraca w dziedzinie wymiany danych wywiadowczych. Oczekujemy, że ta współpraca będzie dotyczyć także kwestii rozprzestrzeniania broni masowego rażenia" - powiedział Bolton.

Podkreślił, że Rosja ma potężną marynarkę i dlatego uczestnicy PSI liczą, że jej udział pozwoli na lepszą kontrolę obszarów morskich, na których odbywa się nielegalny transport broni. W obradach w Wieliczce uczestniczyli przedstawiciele rosyjskiego MSZ; w kolejnym spotkaniu Inicjatywy w Norwegii będą uczestniczyć rosyjscy eksperci do spraw wywiadu i wojska.

Amerykański podsekretarz stanu podkreślił, że Polska od samego początku bardzo aktywnie uczestniczyła w tworzeniu PSI, była gospodarzem ćwiczeń lądowych, uczestniczyła we wszystkich ćwiczeniach na terytorium innych krajów, a także bardzo aktywnie informowała inne kraje o celach Inicjatywy, dlatego wybrano ją na gospodarza tego rocznicowego spotkania.

Ideę powołania Inicjatywy przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia prezydent Bush zgłosił w ubiegłym roku podczas swego pobytu w Krakowie. Celem PSI jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i przechwytywanie nielegalnych transportów tej broni oraz środków do jej produkcji.

Oprócz Rosji, "jądro" Inicjatywy stanowią obecnie: USA, Polska, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Singapur, Australia, Kanada, Japonia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)