Przejście graniczne na molo
Po niemal półtora roku starań na oddanym w ubiegłym roku nowym molo w Międzyzdrojach będzie morskie przejście graniczne. Decyzję taką, która uprawomocniła się w połowie września, podjął resort spraw wewnętrznych i administracji pod koniec sierpnia tego roku - poinformowano w biurze prasowym wojewody zachodniopomorskiego w Szczecinie.
Dla turystów z Polski i Niemiec, którzy będą udawać się w rejsy po Bałtyku statkami tzw. białej floty, oznacza to, że odprawę graniczną przejdą na molo w Międzyzdrojach, a nie jak to było wcześniej, w Świnoujściu.
Blisko 400-metrowe molo, jedno z największych w Europie, wybudowała niemiecka firma turystyczna, armator statków, Adler Schiffe.
Jej przedstawiciel Waldemar Wnuk powiedział, że przejście najprawdopodobniej będzie czynne dopiero w połowie października, gdyż szczeciński Urząd Morski nie dostarczył jeszcze tzw. karty bezpieczeństwa, określającej m.in. przepisy obowiązujące na danym akwenie. Jak wyjaśnił, w karcie są np. obwarowania dotyczące dopuszczalnej szerokości i długości statków pływających w tej części Bałtyku.
Wnuk podkreślił, że Adler Schiffe będzie korzystało z przejścia granicznego na molo tylko przez siedem miesięcy, od 1 kwietnia do 1 listopada. W tym okresie na trasie Międzyzdroje-Ahlbeck- Heringsdorf będą kursowały dwie jednostki pasażerskie; każda z nich może zabrać na pokład 400 osób. Statki mają robić trzy kursy dziennie. Adler Schiffe, który będzie bezpłatnie dzierżawić molo i nim zarządzać przez najbliższych 40 lat, wydało na tę inwestycję około 2 mln euro. Nowe molo powstało w wyniku przedłużenia o 275 metrów starego. Prawie sto metrów to przystań dla statków białej floty.