PolskaPrzejęcie Polska Press przez Orlen. Sąd zajmie się wnioskiem RPO poza kolejnością

Przejęcie Polska Press przez Orlen. Sąd zajmie się wnioskiem RPO poza kolejnością

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję ws. wniosku RPO. Rozpozna go poza kolejnością. Chodzi o odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen.

Przejęcie Polska Press przez Orlen. Sąd zajmie się wnioskiem RPO poza kolejnością
Przejęcie Polska Press przez Orlen. Sąd zajmie się wnioskiem RPO poza kolejnością
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Violetta Baran

05.05.2021 08:36

Zgodnie z przepisami sprawy w sądach rozpoznawane są zgodnie z kolejnością ich wpływu. W szczególnych sytuacjach przewodniczący sądu może tę kolejność jednak zmienić. Tak, na wniosek prezesa UOKiK, stało się w przypadku wniosku RPO.

"W związku prośbą przedstawioną przez pozwanego prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piśmie z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie z odwołania RPO z udziałem PKN Orlen w Płocku o wydanie zgody na koncentrację przedsiębiorców, na podstawie (...) Regulaminu urzędowania sądów powszechnych zarządzam rozpoznanie tej sprawy poza kolejnością wpływu" - głosi zarządzenie przewodniczącego XVII Wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie sędziego Andrzeja Turlińskiego.

Na razie nie wyznaczono jeszcze terminu posiedzenia sądu w tej sprawie. Sprawa otrzymała już jednak sygnaturę, co może oznaczać, że wkrótce zostanie wyznaczona data rozprawy.

Przypomnijmy, że na początku lutego prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że podejmując tę decyzję prezes UOKiK "nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy". Zaskarżył ją więc do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zaskarżyłem decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, twierdząc, że nie dokonał rzetelnej analizy rynków właściwych, pominął rynek prasy, tylko skupił się na rynku reklamy i promocji. To wskazuje, że może to naruszać interesy Rzeczypospolitej w postaci gwarancji wolności słowa - powiedział w marcu w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Adam Bodnar, odnosząc się do zgody UOKiK na sprzedaż wydawnictw prasowych Orlenowi.

RPO wniósł też o wstrzymanie decyzji prezesa UOKiK do czasu wydania orzeczenia sądu w tej sprawie. 8 kwietnia sąd przychylił się do tego wniosku i wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

- Jak można coś wstrzymać, co z mocy prawa już dawno zostało wykonane. Myśmy Polska Press przejęli zgodnie z ładem korporacyjnym, przejęliśmy zgodnie z ostateczną decyzją prezesa UOKiK i wpinamy ją w całe zarządzanie segmentowe. Trudno wstrzymać to, co już zostało zrealizowane, my mamy już nabyte te udziały. Musimy wykonywać prawo udziału, bo gdybyśmy nie wykonywali, działalibyśmy na szkodę całego Orlenu - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja decyzję sądu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (476)