"Przejdzie do historii jako Papież Jan Paweł II Wielki"
Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja w Rzymie - będzie ważnym wydarzeniem historycznym. Świadczy o tym spuścizna, jaką po sobie pozostawił papież i powszechne przekonanie, że był on człowiekiem świętym - uważa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił także, że
"mamy do czynienia z beatyfikacją człowieka, który niewątpliwie przejdzie do historii jako "Papież Jan Paweł II Wielki".
23.03.2011 | aktual.: 23.03.2011 16:37
- Nie tylko z tego powodu, że jego pontyfikat był jednym z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Nie tylko z tego powodu, że dane było temu papieżowi wprowadzić Kościół w III Tysiąclecie. Nie tylko dlatego, że był po 400 latach pierwszym papieżem nie Włochem, ale przede wszystkim dlatego, że spuścizna jakościowa, ilościowa tego pontyfikatu w postaci dokumentów, przemówień, encyklik, adhortacji, listów, ale także spotkań, jest tak ogromna, iż powala swoją wielkością i ważnością dla historii Kościoła - zaznaczył kard. Nycz.
Jak dodał, ważne jest również to, że od momentu śmierci Ojca Świętego, aż do jego beatyfikacji towarzyszyło powszechne przekonanie o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem świętym.
Nawiązując do tematu konferencji kard. Nycz powiedział, że ma ona przygotować Polaków do beatyfikacji Jana Pawła II, by nastąpiło nowe odkrywanie jego osoby.
Osiem głównych wymiarów świętości papieża
Ks. prof. Andrzej Szostek z KUL (student Karola Wojtyły, gdy ten wykładał etykę na KUL) wskazał na osiem głównych wymiarów świętości papieża: umiłowanie Boga i życie z Bogiem; ufność i odwaga płynąca z wiary; fascynacja ludzką osobą i radość przebywania z ludźmi; miłosierna miłość; życie zgodne z wiarą i głoszoną nauką, przejrzyste dla wszystkich; odpowiedzialna sumienność; otwartość na prawdę i jej pełnię i maryjny chrystocentryzm.
O świętości Jana Pawła II mówił też dominikanin o. Maciej Zięba. - Kościół w wizji papieża nie jest Kościołem mielizn, cieśnin i wąskich przesmyków - powiedział. - Jego istotą jest pójście za Chrystusem, co oznacza życie w perspektywie świętości. Nie chodzi bowiem o jakieś ponadludzkie umartwienia i wyrzeczenie się swego ja - dodał. Według Zięby, papież podkreślał, że do świętości wiedzie nieskończenie wiele dróg i nie oznacza ona zajęcia się tylko problemami duchowymi, w oderwaniu od spraw świata.
Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach w Watykanie mają wziąć udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.