Trwa ładowanie...

Przejazd Autostradą Wielkopolską z ceną jak na Zachodzie

Wzrosła cena przejazdu odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem. Nowa stawka przewyższa opłaty za przejazd wieloma autostradami w krajach zachodnich.

Share
Przejazd Autostradą Wielkopolską z ceną jak na Zachodzie
Źródło: Autostrada Wielkopolska SA
d37fy29

Od poniedziałku, 12 stycznia za przejazd 150-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem kierowcy samochodów osobowych zapłacą nie 48 zł, jak do tej pory, ale 51 zł. Jeszcze większe podwyżki obejmą kierowców ciężarówek.

- Zmiany stawek wynikają m.in. z konieczności spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę, bieżące utrzymanie odcinka w standardzie, do jakiego zobowiązuje nas umowa oraz konieczność pozyskania środków na nowe inwestycje - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA, która zarządza odcinkiem.

d37fy29

Nowa stawka za przejazd kilometra wspomnianego odcinka autostrady dla aut samochodowych to 34 grosze. Tak dużo nie płaci się za żaden inny odcinek polskich autostrad, np. za przejazd 152 km odcinka A1 z Gdańska do Torunia kierowca zapłaci 29,9 zł (20 gr za kilometr), a za przejazd 160 km z Katowic do Wrocławia tylko 16 zł (10 groszy za kilometr).

- Wynika to z tego, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych nasza nie jest w żaden sposób dotowana z budżetu państwa - podkreśla Kwiatkowska.

Opłaty za przejazd odcinka Autostrady Wielkopolskiej są też obciążone dodatkowym 23-procentowym podatkiem VAT, co w skali roku oznacza około 100 mln zł. Podobnego podatku nie płacą kierowcy poruszający się autostradami publicznymi.

Pieniądze pozyskane dzięki podwyżce opłat Autostrada Wielkopolska zamierza przeznaczyć na rozbudowę obwodnicy Poznania oraz najbardziej obciążonego punktu poboru opłat w Lądku między Wrześnią a Koninem.

d37fy29

Podziel się opinią

Share
d37fy29
d37fy29
Więcej tematów