Przegląd prasy - 14 października 2000.

Przegląd prasy - 14 października 2000.

Gazeta Wyborcza: Wybory prezydenckie ujawniły istnienie około trzymilionowego elektoratu środka - pisze Andrzej Olechowski w liście do przywódców Unii Wolności i Stronnictwa Konserwatywno Ludowego. Elektorat ten, według Olechowskiego daje nadzieje na przełamanie politycznego monopolu SLD w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Były kandydat na prezydenta nie chce tworzyć nowej partii, proponuje natomiast centro-liberalną koalicję.

W komentarzu do listu Dominika Wielowieyska stwierdza, że argumenty Olechowskiego są rozsądne, a jego propozycja słuszna, jednak lepiej byłoby, aby miał on więcej szacunku i uprzejmości dla ludzi z którymi rozmawia.

Według najnowszego protokołu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli, winnym nieudanej komputeryzacji ZUS jest były prezes Stanisław Alot z AWS. NIK nie wspomina już o odpowiedzialności poprzedniczki Alota, Anny Bańkowskiej z SLD, która podpisywała umowę z firmą Prokom mającą komputeryzować ZUS, a która, we wcześniejszych raportach NIK również uważana była za winną.

Losy kontroli komputeryzacji ZUS przez Prokom dokumentują degrengoladę, jakiej ulega NIK pod kierownictwem prezesa Janusza Wojciechowskiego. Wyniki kontroli zmieniają się wraz z wiatrami politycznymi - komentuje sprawę Jerzy Jachowicz z Gazety Wyborczej.

Rzeczpospolita: Realizatorzy filmu promującego Polskę na wystawie Expo 2000 w Hanowerze wypłoszyli z Żywkowa sześć par bocianów - ustalił prokurator. Zdjęcia mające ukazać piękno polskiej ziemi kręcone były z motolotni. Reżyser nie przewidział, że bociany przestraszą się dźwięku silnika i nie będą chciały współpracować. Ptaki przestraszyły się na dobre i opuściły słynące z licznych bocianich gniazd Żywkowo. Mieszkańcy wsi wnieśli skargę do sądu. Prokurator przyznał im rację.

Życie: Tydzień po otwarciu mostu Świętokrzyskiego w Warszawie już wiadomo, że to piękny, ale mało użyteczny gadżet. Most, jak się okazuje sprawił, że korki tworzą się nawet tam, gdzie ich dotąd nie było. Wszystkiemu winny jest brak dojazdów do przeprawy. Tymczasem specjaliści uważają, że solidny choć niepodwieszany most byłby dużo tańszy od efektownej, ale mało wydajnej warszawskiej przeprawy. O problemach komunikacyjnych związanych z nowym mostem można przeczytać w stołecznym dodatku dziennika.

Prawo i Gospodarka: Utrzymanie stawek PIT na niezmienionym poziomie to dobra decyzja. Z powodu trudnej sytuacji finansów publicznych nie jest możliwe redukowanie podatków - pisze w komentarzu do piątkowej decyzji Sejmu o utrzymaniu dotychczasowych stawek podatkowych prof. Zdzisław Sadowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Komentator **Prawa i Gospodarki za niewłaściwe uznał zniesienie niektórych ulg, takich jak inwestycyjna dla przedsiębiorców czy z tytułu budowy mieszkań na wynajem.

Życie Warszawy: Kontrolerzy biletów, pod groźbą zwolnienia z pracy, zmuszani są do niezgodnego z przepisami wystawiania mandatów - mówi były pracownik "Renomy", firmy zajmującej się sprawdzaniem biletów w pociągach podmiejskich. Według byłego kontrolera, pracownicy "Renomy" muszą dziennie wypisać 7 mandatów. Jeśli tego nie zrobią - zmusza się ich do odejścia z pracy. Taka sytuacja prowokuje nadużycia. Mandaty wypisywane są niezgodnie z przepisami: niektórzy pracownicy spisują dane osobowe na osobnej karteczce by, dla podwyższenia wyniku, wykorzystać je powtórnie. Dyrektor firmy zaprzecza, by zdarzały się podobne sytuacje i twierdzi, że liczba wypisanych mandatów nie ma wpływu na zwolnienie pracownika.(ck)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)