Trwa ładowanie...
d40o7g8

Przegląd kina francuskiego od jutra w Nowych Horyzontach

W piątek we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Ta coroczna impreza odbywa się pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przegląd kina francuskiego od jutra w Nowych Horyzontach
(WP.PL, Fot: Michał Dzierżak)
d40o7g8

Projekcja filmu "Nowa dziewczyna" z 2014 r. zainauguruje w piątek we Wrocławiu szóstą edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. Łącznie przez siedem dni trwania imprezy zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów z lat 2011-2015. Jak podkreślają organizatorzy, tematem przewodnim tegorocznego przeglądu będą adaptacje literackie.

Film otwierający festiwal - "Nowa dziewczyna" - to dzieło François Ozona, nagradzanego wielokrotnie reżysera m.in. takich filmów jak "8 kobiet" oraz "Młoda i piękna". "Nowa dziewczyna" to historia oparta na opowiadaniu Ruth Rendell, której głównymi bohaterkami są dwie przyjaciółki - Claire oraz Laura. Film nagradzany był na festiwalu w San Sebastian oraz Petersburgu.

O godzinie 20.00 w sobotę, 23 maja, odbędzie się pokaz filmu "Francuski minister" w reżyserii Bertranda Taverniera, opartego na komiksie autorstwa Christophe'a Blaina oraz Abela Lanzaka. Jest to historia młodego człowieka rozpoczynającego swoją pracę we francuskim ministerstwie spraw zagranicznych. Adepta czekają długie i trudne przeprawy z szefem resortu, na szczęście znajduje pomocną dłoń.

d40o7g8

W środę kino zaprasza na dzieło Carine Tardieu "Dmuchawce". To oparta na motywach komiksu opowieść o dziewczynce, która chce wstąpić do klubu Barbie i przestać opiekować się sędziwą babcią, z którą dzieli swój pokój. Jednak jej otoczenie nie ułatwia jej wielu powziętych planów.

Na zakończenie Przeglądu pokazany zostanie film animowany "Kot rabina", nagrodzony w 2012 Cezarem. To adaptacja osadzonego w realiach lat 20. XX w. komiksu, opowiadającego o pewnym kocie, który po pożarciu papugi zaczyna mówić ludzkim głosem. Po tym zdarzeniu rabin postanawia wyrzucić kota, jednak zwierzęciu udaje się go ubłagać. Kot zostanie w domu rabina pod warunkiem, że nauczy się prawa mojżeszowego.

Seanse są biletowane. Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie kinonh.pl. Organizatorami Przeglądu są Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d40o7g8

Podziel się opinią

Share

d40o7g8

d40o7g8
Więcej tematów