Trwa ładowanie...
d2y5vkr

Przedterminowe wybory parlamentarne w Singapurze

W Singapurze rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne uważane za test popularności rządzącej Partii Akcji Ludowej (PAP), który przypada na okres znaczącego spowolnienia gospodarczego.
Share
Przedterminowe wybory parlamentarne w Singapurze
Przedterminowe wybory parlamentarne w SingapurzeŹródło: PAP/EPA, Fot: WALLACE WOON
d2y5vkr

Partia Akcji Ludowej rządzi Singapurem od 50 lat; wybory odbywają się ponad rok przed terminem. PAP liczy na to, że poprawi wynik wyborczy z 2011 roku - najgorszy w całej historii, choć niezagrażający jej władzy.

W wyborach z 2011 roku PAP zdobyła 60 proc. głosów - o 7 punktów procentowych mniej niż w 2006 roku.

Powodem słabszego wyniku było między innymi niezadowolenie wielu Singapurczyków z rosnących kosztów utrzymania i z napływu imigrantów, powodującego wzrost konkurencji na rynku pracy i napięcia z miejscową ludnością.

d2y5vkr

Rząd zrewidował w sierpniu prognozę wzrostu PKB w tym roku z 2-4 proc. do 2-2,5 proc. Jak komentuje AP, Partia Robotnicza, jedyne liczące się ugrupowanie opozycyjne, liczy na to, że zdoła skapitalizować niezadowolenie wywołane spowolnieniem gospodarczym, poprawić bardzo słabe, jak dotąd, wyniki wyborcze i zdobyć większą reprezentację niż siedem miejsc, które obecnie posiada w liczącym 90 deputowanych parlamencie.

Singapur ogłosił niepodległość w 1965 roku, wychodząc z Federacji Malezji i stając się republiką.

d2y5vkr

Podziel się opinią

Share
d2y5vkr
d2y5vkr
Więcej tematów