Trwa ładowanie...
d1u6p9z
25-12-2004 15:40

Przedoscarowe spekulacje

W tym roku oscarowe nominacje we wszystkich
24 kategoriach zostaną ogłoszone 25 stycznia, a nagrody Akademii
zostaną wręczone 27 lutego 2005 roku. Szansę na nominację mają
także polscy twórcy - Jan Kaczmarek, Paweł Edelman i Tomasz
Bagiński.

d1u6p9z
d1u6p9z

Jeszcze w pierwszej połowie roku jako kandydata do nominacji wymieniano "Pasję" Mela Gibsona, teraz trudno ją odnaleźć wśród faworytów. Reżyser ogłosił, że rezygnuje z wielkiej kampanii promocyjnej, jaka zazwyczaj towarzyszy walce o Oscary, na przeszkodzie stać może też spory czas, który upłynął od amerykańskiej premiery "Pasji" (luty). Filmy wchodzące do kin w pierwszej połowie roku rzadko liczą się w rywalizacji o Oscary.

Podobna sytuacja jak z "Pasją" jest z dokumentem Michaela Moore'a "Fahrenheit 9.11" (wszedł na ekrany kin USA w czerwcu). Po premierach obu filmów prasa pisała o ich szansach na nagrody Akademii. Sam Moore zrezygnował z walki o Oscara dla długometrażowego filmu dokumentalnego, licząc na nagrodę w kategorii "najlepszy film". Nie wiadomo jednak, czy akademicy będą mieli odwagę docenić obraz, który w tak ostry sposób atakuje prezydenta Busha.

Wśród filmów, które typowane są do nominacji w kategorii "najlepszy film", wymieniane są często "Zakochany bez pamięci", "Sideways", "Hotel Rwanda" i "Vera Drake" oraz biografie znanych ludzi: "Kinsey" (film o amerykańskim naukowcu prowadzącym badania dotyczące ludzkich zachowań seksualnych), "Dzienniki motocyklowe" (podróż przez Amerykę Południową młodego Ernesto Che Guevary), "De- Lovely" (bohaterem jest legendarny kompozytor Cole Porter), "Ray" (historia życia niedawno zmarłego słynnego muzyka Raya Charlesa).

Przed premierą filmu "Aleksander" Olivera Stone'a wymieniany był on jako mocny kandydat do oscarowej nominacji. Głosy krytyków po premierze były jednak mało entuzjastyczne. Poważną szansę na nominację ma natomiast "Finding Neverland", świetnie przyjmowana opowieść, której bohaterem jest twórca postaci Piotrusia Pana, James Barrie. Do grona oscarowych faworytów zalicza się także "The Aviator" Martina Scorsese.

d1u6p9z

Jest też grupa filmów zagranicznych, które mają szansę zostać dostrzeżone przez członków Akademii w kategorii "najlepszy film" na przykład "Złe wychowanie" Pedro Almodovara i "W stronę morza" Alejandro Amenabara. Akademia ogłosiła już listę długometrażowych filmów animowanych, które będą walczyć o trzy miejsca premiowane nominacjami. W gronie faworytów znajdują się: "Shrek 2", "Rybki z Ferajny" oraz "Iniemamocni".

Jeżeli chodzi o polskich twórców, to szansę na oscarowe nominacje mają m.in. Jan Kaczmarek za muzykę do filmu "Marzyciel", Paweł Edelman za zdjęcia do "Raya" oraz Tomasz Bagiński, autor krótkometrażowej animacji pt. "Sztuka spadania".

W tym roku polskim kandydatem w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" są "Pręgi" Magdaleny Piekorz. W gronie faworytów w tej kategorii wymienia się filmy: "Pan od muzyki", "W stronę morza", "Upadek", "5 nieczystych zagrań", "Kontrolerzy".

Jak podaje internetowy serwis Stopklatka, Telewizja Polska nie planuje zakupu bezpośredniej transmisji z 77. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Cena licencji na transmisję to 200 tys. dolarów. Być może sytuacja zmieni się 25 stycznia po ogłoszeniu nominacji do Oscarów. W 2003 roku TVP także początkowo nie planowała bezpośredniej transmisji uroczystości, ale decyzja uległa zmianie po ogłoszeniu listy nominacji, na której znalazło się kilku polskich twórców. W najbliższej, 77. edycji Oscarów nagrody zostaną wręczone 27 lutego 2005 roku.

d1u6p9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6p9z
Więcej tematów