Przed mszą na Błoniach przestało padać
Tłumy wiernych przybywają na krakowskie
Błonia, gdzie odprawiona zostanie msza święta,
celebrowana przez Benedykta XVI. Inni na Błoniach spędzili noc. Według wstępnych szacunków, w mszy będzie uczestniczyć blisko półtora miliona wiernych. Na godzinę przed mszą deszcz przestał padać.
W nocy czuwających i modlących się pielgrzymów zaskoczył deszcz. Część schroniła się pod namiotami, ale inni nie mieli takiego szczęścia. Przemoczeni do suchej nitki dotrwali do rana.
Pomimo padającego nad ranem deszczu, sektory - otwarte o 4:00 rano - szybko zapełniały się wiernymi.
Mszę wraz z papieżem odprawi półtora tysiąca księży, wśród nich - 20 kardynałów, 28 arcybiskupów i 120 biskupów z 16 krajów. Liturgia rozpocznie się o 9.30, a jej głównym wątkiem będzie święto Wniebowstąpienia.
Benedykt XVI odprawi mszę po polsku i po łacinie. Każdy pielgrzym, który ma wejściówkę może za dwa złote kupić książeczkę z liturgią całej mszy. Znajdą się tam teksty mszalne, pieśni i kilka cennych informacji.
Podczas mszy nie będą składane specjalne dary. W procesji zostaną przyniesione jedynie chleb, woda i wino. Biskup Józef Guzdek zapowiada też, że na zakończenie mszy papież poświęci złożone przed ołtarzem cenne przedmioty przyniesione przez wiernych. Chodzi np. o kamienie pod budowę kościołów.
Biskup Guzdek zapowiada, że tłoku nie będzie. Błonia zostały wielokrotnie przetestowane. Podczas ostatniej pielgrzymki pomieściły 2 miliony ludzi - podkreśla.
Oprócz pielgrzymów z Polski na mszę przyjadą także osoby z zagranicy. Najwięcej gości wybiera się na papieską mszę z Ukrainy i Białorusi. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będą policjanci, wolontariusze i harcerze.
W każdym sektorze na Błoniach będą dyżurowali lekarz i pielęgniarka. Dyrektor krakowskiego pogotowia Małgorzata Popławska zapowiada, że będą też polowe szpitale - na obrzeżach Błoń znajdą się oznakowane namioty.
Personel medyczny, który będzie pracował na Błoniach liczy 3,5 tysiąca osób. W gotowości będzie 51 karetek, a przez cały dzień dyżurują wszystkie krakowskie szpitale.
Na mszy pojawią się prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu i Lech Wałęsa. Przyjadą też głowy kilku ościennych państw.
Krakowskie Błonia to 48-hektarowa łąka w kształcie trójkąta niedaleko centrum miasta. Dawniej były tam bagna, które po uregulowaniu rzeki Rudawy na początku XX wieku zostały osuszone.
Msza, którą Benedykt XVI odprawi w niedzielę przed południem na krakowskich Błoniach, będzie szóstą mszą papieską celebrowaną w tym miejscu. Wcześniej odprawiał je Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski w latach: 1979, 1983, 1997, 1999 i 2002. Gromadziły one od 1,5 do ponad 2,5 mln wiernych.