Trwa ładowanie...
13-06-2014 15:18

Przed milionami lat góry zapobiegły globalnemu ociepleniu

Przed setkami milionów lat, kiedy kontynenty tworzyły jedną Pangeę, globalnemu ociepleniu zapobiegło wypiętrzenie się rozległych pasm górskich - informuje serwis EurekAlert.

Przed milionami lat góry zapobiegły globalnemu ociepleniuŹródło: PAP, fot: Jerzy Ochoński
d1raz1d
d1raz1d

Około 300 mln lat temu, na 100 mln lat przed pojawieniem się na Ziemi dinozaurów, kontynenty skupione były w jeden superkontynent o nazwie Pangea. Olbrzymia powierzchnia superkontynentu sprawiała, że duża jego część położona była z dala od morza. To z kolei powodowało jego pustynnienie.

Suchy klimat wpływał na spowolnienie procesu wietrzenia skał. Zazwyczaj takie spowolnienie wietrzenia wiąże się ze wzrostem poziomu dwutlenku węgla. Tymczasem ten poziom ciągle spadał, osiągając pułap najniższy w ostatnich 500 mln lat. Zjawisko to pozostawało zagadką.

Jednak naukowcy francuscy pod kierunkiem Yves Godderisa z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Tuluzie zaproponowali wyjaśnienie tego mechanizmu.

Zauważyli, że okres spadku poziomu CO2 wiąże się z fałdowaniem hercyńskim, które polegało na intensywnych ruchach górotwórczych. Na terenie Polski w tym czasie wypiętrzyły się Góry Świętokrzyskie i Sudety.

Zdaniem badaczy, to intensywne fałdowanie wywoływało erozję. Jak dodają, w przeciwnym wypadku poziom CO2 mógłby osiągnąć pułap o ok. 25 razy wyższy niż w epoce przedindustrialnej i o ok. 17 razy wyższy niż obecnie.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1raz1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raz1d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj