PolskaPrzebudowa zabytkowego opactwa w Płocku

Przebudowa zabytkowego opactwa w Płocku

Przebudowa zabytkowego opactwa
pobenedyktyńskiego i remont radziwiłłowskiego Domu pod Trąbami w
Płocku, których koszt szacowany jest na ponad 6,4 mln zł,
zostanie dofinansowany kwotą 4,8 mln zł z funduszy Unii
Europejskiej.

Decyzję taką podjął zarząd województwa mazowieckiego, który rozdysponowuje unijne środki w ramach programu rozwoju turystyki i kultury.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji uzyskał wcześniej rekomendację Regionalnego Komitetu Sterującego ds. Rozwoju Regionalnego - poinformowała rzeczniczka mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, Wiesława Lipińska.

Kuria diecezji płockiej ogłosiła ostatnio przetarg na przebudowę opactwa i remont Domu pod Trąbami. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym mija 23 maja - otwarcie nadesłanej korespondencji odbędzie się dwa dni później. Prace budowlane powinny zakończyć się w 2008 roku.

Ogłoszenie o przetargu ukazało się m.in. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, publikowanym w Luksemburgu. Daje to możliwość udziału w procedurze nie tylko krajowym, lecz także zagranicznym podmiotom. Jednym z wymogów jest posiadanie przez zgłaszające się firmy doświadczenia w prowadzeniu podobnych prac budowlanych w obiektach o szczególnej wartości historycznej i architektonicznej, wpisanych do rejestru zabytków.

Do wyremontowanego opactwa pobenedyktyńskiego przeniesiona zostanie część zbiorów płockiego Muzeum Diecezjalnego powstałego na początku XX wieku, posiadającego m.in. bogate zbiory malarstwa i rzeźby od średniowiecza do baroku, a także zabytki archeologiczne.

Opactwo, nazywane obecnie pobenedyktyńskim, zostało wzniesiono na nadwiślańskim płockim Wzgórzu Tumskim na przełomie XIII i XIV wieku, choć wzmianki o tamtejszym klasztorze i kościele św. Wojciecha pochodzą już z wieku XII. Zespół budynków był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje, m.in. w XIV wieku - siedziby starostwa.

Od 1963 do 2004 roku w opactwie mieściło się Muzeum Mazowieckie w Płocku, posiadające jedne z największych zbiorów secesji w kraju, zwłaszcza rzemiosła i malarstwa. Trzy lata temu kuria diecezji płockiej postanowiła z końcem 2004 roku wypowiedzieć muzeum umowę dzierżawy siedziby. Powodem był spór o termin i sposób finansowania odkładanego w czasie, ale koniecznego remontu. Ostatecznie w 2005 roku siedziba Muzeum Mazowieckiego została przeniesiona do wyremontowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta.

Dom pod Trąbami, pochodzący z końca XV wieku (nazwa budynku pochodzi od herbu rodu Radziwiłłów), był do XVIII stulecia częścią umocnień muru obronnego. Przez pewien czas pełnił funkcję siedziby kanoników. W latach 1717-1782 w budynku mieściło się seminarium duchowne prowadzone przez księży misjonarzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)