PolskaPrzebudowa ul. św. Ducha

Przebudowa ul. św. Ducha


Wszystko zabudują, a dzieciaki nie będą nawet miały gdzie w piłkę grać - mówi pan Stanisław, mieszkaniec jednej z kamienic przy ulicy św. Ducha.

Przebudowa ul. św. Ducha
Źródło zdjęć: © DB | Grzegorz Mehring

17.03.2004 | aktual.: 17.03.2004 08:56

Wczoraj gmina rozpoczęła w sercu miasta wycinkę drzew. Prace te stanowią przygotowanie do badań archeologicznych, których początek zaplanowano na maj. Magistrackim urzędnikom zamarzyły się w tym miejscu trzy nowe kamienice oraz tzw. Ławy Mięsne, które kiedyś znajdowały się na tym terenie. Przewiduje się rekonstrukcję trzech z nich. Pomysł władz Gdańska nie podoba się części mieszkańców Głównego Miasta. Dali temu wyraz m.in. w protestach do planu zagospodarowania przestrzennego.

- Wszystkie parki miasto wycina - mówi Bożena Petela, mieszkanka Gdańska. -_ Niedługo nic nie zostanie. Po zakończeniu badań archeologicznych, teren trafi w ręce chętnych do inwestowania przedsiębiorców._

Teren na tyłach Kaplicy Królewskiej opustoszał. Kilkudziesięcioletnie drzewa zostały ścięte. - Nie znam mieszkańca, który by się temu nie sprzeciwiał - mówi pan Henryk, mieszkaniec jednej z kamienic. - Po wybudowaniu dodatkowych kamienic już w ogóle zrobi się tu ciasno. Przerażają mnie planowane prace. Już widzę te tabuny kurzu... Równocześnie z robotami przy ul. św. Ducha prace przygotowawcze, a później wykopaliska, ruszą także między Basztą Łabędź i ulicą Grodzką oraz na terenie Targu Rybnego. Największe kontrowersje budzi jednak teren przy ul. św. Ducha.

- Przeniesiemy również stojące tam pomniki, rozbierzemy chodniki i postawimy ogrodzenie - mówi Grzegorz Sulikowski z Biura Rozwoju Gdańska. - Koniec prac wykopaliskowych zaplanowany jest na koniec roku, ale nie wykluczone, że będziemy musieli go przedłużyć.

A wszystko po to, aby zrekonstruować tzw. Ławy Mięsne i postawić trzy kamienice. Będą one mogły być przeznaczone na mieszkania lub usługi. Wszystko będzie zależało od planów potencjalnego inwestora. Koszt prac przygotowawczych szacowany jest na 19 tys. złotych. Później zostanie on wliczony w cenę terenu. Cały ten proces ma umożliwić przyszłym przedsiębiorcom szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. Gdańsk w tym roku na wszystkie prace archeologiczne przeznaczy 2,4 mln złotych, z czego milion pochłoną badania na trzech wymienionych wcześniej terenach. Reszta zostanie przeznaczona na prace na Wyspie Spichrzów.

Katarzyna Włodkowska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)