Prymas: sprawa życia najważniejszą troską człowieka
Sprawa życia jest najważniejszą troską człowieka - powiedział w Wielką Sobotę prymas Polski kardynał Józef Glemp w orędziu wielkanocnym, przekazanym za pośrednictwem telewizji.
"Jakąkolwiek przyjęlibyśmy pozycję wobec wieczności, sprawa życia
jest najważniejszą troską człowieka. Troszczy się on o siebie, a
wspólnoty troszczą się o życie społeczne. Życie jest także w
przyrodzie, w roślinach i zwierzętach, godne szacunku. W tym
znaczeniu życie jest święte nawet bez wiary religijnej" -
powiedział prymas.
Jego zdaniem, prawda chrześcijańskiej paschy pozwala wiernym krytycznie ocenić samych siebie.
"Z jednej strony jakbyśmy chcieli napędzać do grobu jak najwięcej istnień, a z drugiej strony chcemy groby jak najbardziej oddalać. Takim napędzaniem do grobu jest na przykład wołanie o prawo do aborcji. Przykra to sprawa, ale nie można jej zamilczeć. Podobno motywem do aborcji mają być warunki społeczne kobiety. Co to znaczy? Że mimo nadwyżek żywności nie ma sposobu zapewnić warunków bytowania nowemu człowiekowi? Podobnie eutanazja, podobnie śmiertelne choroby wywoływane bezdomnością, brakiem higieny i ogólnym zaniedbaniem człowieka. Handel bronią, drogimi pociskami do zabijania i niszczenia są źródłem wielkich zysków. Czy to nie jest wstydliwe zjawisko naszej cywilizacji, które napędza ludzi do grobu?" - pytał prymas.
Dodał jednocześnie, że nie wolno jednak zatrzymywać się wyłącznie na tych smutnych stwierdzeniach, które są "tylko cząstką prawdy". _ "Prawdą jest to, że ludzie kochają życie i podejmują się wielkich wysiłków, by wyzwolić się ze śmierci i odnowić życie"_ - powiedział kard. Glemp.
Prymas przypomniał rocznice, które "przeżywa w tym roku nasze społeczeństwo" - sześćdziesiąt lat od odkrycia grobów katyńskich, sześćdziesiąt lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie i sześćdziesiąt lat od mordów na Wołyniu. "Część tych grobów jest już pustych, bo zwłoki uporządkowano. Ale to nie pełna treść zmartwychwstania. Zmartwychwstanie przez wiarę daje pomordowanym życie wieczne, dla żyjących ma być wyzwoleniem w prawdzie, wyzwoleniem z nienawiści" - dodał.
Nawiązując do poematu Jana Pawła II "Tryptyk rzymski", prymas powiedział, że papież pisząc swój poemat "siedzi zadumany nad górskim potokiem, a potem przenosi się na próg wejścia do kaplicy sykstyńskiej i widzi ścianę przedstawiającą Sąd Ostateczny. Jest to ściana pełna życia".
Składając życzenia wielkanocne, prymas powiedział: "Niech nasze święta Wielkanocy będą pełne dobrego życia".