PolskaPrymas: przeżyliśmy wielki pontyfikat Jana Pawła II

Prymas: przeżyliśmy wielki pontyfikat Jana Pawła II

Pontyfikat Jana Pawła II zapisze się w
historii jako "wielki pontyfikat uczenia o Bogu, o Chrystusie, o
miłości do bliźniego" - powiedział prymas Polski kard. Józef Glemp
podczas poniedziałkowej mszy odprawionej ku czci Opatrzności Bożej
w intencji zmarłego przed miesiącem Jana Pawła II, pontyfikatu
Benedykta XVI oraz w intencji ojczyzny.

W przemówieniu skierowanym do uczestników spotkania modlitewnego na warszawskich Polach Wilanowskich, gdzie powstaje świątynia Opatrzności Bożej, prymas powiedział: Potrafiliśmy dzięki temu pontyfikatowi bardzo się zjednoczyć. Zaprzyjaźniliśmy się nie tylko z Rzymem, ale i z całą Europą.

Chcemy odpowiedzieć na wezwania Boże i zadania, jakie nam nakłada (pontyfikat) - dodał. Są one wielkie, to prawda, ale nie mamy lęków, czy im podołamy, bo mamy nieść wielką ufność, iż im podołamy, bo zawsze zwycięża dobro. Jesteśmy zdecydowani zwyciężać dobrem i ono zwycięża, bo zło zawsze pozostawia pustkę - mówił prymas.

Próbujemy zachować żywą i dobrą pamięć o Janie Pawle II, papieżu- rodaku - powiedział w homilii bp Tadeusz Pikus. __Podejmujemy w tym celu wiele godnych inicjatyw. Nie wolno nam jednak zapominać o jego naukach i prośbach: "Zanim stąd odejdę - głosił w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski - proszę was, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy (...), abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której Bóg wzywa człowieka" - mówił bp Pikus.

Dodał, że w testamencie Jan Paweł II napisał: "Po śmierci proszę o msze święte i modlitwy".

Biskup powiedział, że obok budowanych Janowi Pawłowi II publicznych pomników pojawia się możliwość i potrzeba zbudowania przez każdego z nas osobistego pomnika, który wyrastałby z naszej wiary i życia. Zwrócił się z apelem o upamiętnienie Jana Pawła II w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Na zakończenie części liturgicznej prymas Polski udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po mszy odbył się koncert w wykonaniu artystów scen polskich. W uroczystości uczestniczyli m.in. biskupi z metropolii warszawskiej, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)