Trwa ładowanie...
03-08-2006 19:00

Prymas odprawił mszę św. i odsłonił tablicę w 105. rocznicę urodzin kard. Wyszyńskiego

W 105. rocznicę urodzin kardynała Stefana
Wyszyńskiego prymas Polski kardynał Józef Glemp odprawił w warszawskim kościele Środowisk Twórczych uroczystą mszę
św. w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Prymas odprawił mszę św. i odsłonił tablicę w 105. rocznicę urodzin kard. WyszyńskiegoŹródło: PAP
dbb7gxs
dbb7gxs

Po mszy prymas dokonał poświęcenia i odsłonięcia popiersia kard. Wyszyńskiego na frontonie kościoła. Złożył też wiązankę kwiatów. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Apel Jasnogórski "Maryjo Królowo Polski".

Prymas Glemp w okolicznościowej homilii wyraził pragnienie, "aby postawa życiowa kard. Wyszyńskiego, jego wielka miłość do Kościoła, człowieka, Boga i Ojczyzny zaowocowała wyniesieniem go na ołtarze".

Dodał, że kard. Wyszyński pragnął wolności dla Kościoła i narodu i - jak zaznaczył prymas - "kształtował ducha narodu", wskazując na to, co jest dla niego istotne i ważne. Wielkie pragnienie wolności dla Kościoła i narodu przebija się w całym nauczaniu prymasa Wyszyńskiego - mówił prymas.

Według księdza prymasa, "nie wolno nam zapominać tego dobrodziejstwa, jakie spadło z posługi Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła i narodu". Podkreślił, że dzisiaj my wszyscy zbieramy owoce tej posługi.

dbb7gxs

Prymas zaapelował o to, abyśmy nauczyli się korzystać z wielkiego dziedzictwa duchowego kardynała Wyszyńskiego, a przede wszystkim "uczyć się poszanowania ludzkiego sumienia, wartości etycznych i moralnych" oraz "odpowiedzialności przed Bogiem". Ponadto - jak zaznaczył kardynał Glemp - wspomnienie wielkiego Prymasa Tysiąclecia jest zobowiązaniem do modlitwy i świętości, jaką ukazywał nam kard. Wyszyński.

Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) był nazwany Prymasem Tysiąclecia - był bowiem nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu.

Prymas kard. Wyszyński urodził się 3 sierpnia w 1901 roku w Zuzeli koło Łomży. W 1948 roku został prymasem Polski, a w 1953 kardynałem. W okresie nasilenia represji komunistycznych stanął w obronie tożsamości narodu, równocześnie układając się z władzami komunistycznymi - w 1950 roku podpisał porozumienie regulujące stosunki państwo-Kościół.

W latach 1953-56 był więziony przez władze komunistyczne. W połowie lat 60. doszło do ostrego konfliktu prymasa z władzami w związku z orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich wzywającym do pojednania obu narodów. W orędziu znalazły się słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Jego bliskim współpracownikiem był kard. Karol Wojtyła. W latach 1980-81 kard. Wyszyński był mediatorem między "Solidarnością" a władzami państwowymi.

dbb7gxs

Zmarł 28 maja w 1981 roku i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się 20 maja 1989 roku i od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.

Prymas Tysiąclecia był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu.

dbb7gxs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbb7gxs
Więcej tematów