Spór o religię w szkołach. Prymas: "Nie wyobrażam sobie"
Zmiany wprowadzane przez MEN szkodzą przede wszystkim uczniom - powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak. Odniósł się do nowych zasad organizacji lekcji religii. Prymas zapewnił, że Episkopat jest otwarty na dialog z rządem, a wręcz prosi o rozmowę.
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.
- Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci mogły bez stresu, czy bez lęku być łączone w grupy, w których będą uczniowie z różnych grup wiekowych - ocenił prymas, abp Wojciech Polak. Według hierarchy będzie to trudne przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogromne straty Rosji. Nawet 1/3 armii
"Potrzebujemy dialogu"
- Myślę, że przy wprowadzaniu reform w oświacie potrzebny jest dialog, troska o wspólne dobro, o to, by razem wychowywać, o co apelowaliśmy w liście Episkopatu na Tydzień Wychowania - przypomniał.
Abp Polak podkreślił, że "w dziele wychowania powinniśmy mieć wszyscy nie tylko wspólną wizję, ale też dobrą wolę i troskę o całościowe wychowanie młodego człowieka".
Zdaniem prymasa, zmiany wprowadzane przez Ministerstw Edukacji Narodowej szkodzą przede wszystkim uczniom.
- Religia w szkole jest okazją do przekazywania wartości, uczenia dialogu, miłości bliźniego, szacunku. Ale także tego wszystkiego, co wiąże się z kulturowym i społecznym oddziaływaniem wiary chrześcijańskiej, która w Polsce ma silne korzenie i to od początku istnienia polskiej państwowości - stwierdził.
W ocenie prymasa rządzący powinni dostrzegać również "kulturotwórczy i społeczny charakter lekcji religii w szkole". - Pozbawiając dzieci i młodzież lekcji religii, pozbawimy ich istotnej części wychowania - zastrzegł.
Zaznaczył, że Episkopat jest otwarty na dialog z rządem. - Prosimy o ten dialog. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że dialog to coś innego niż proste przyjmowanie wskazań, które otrzymujemy - powiedział.
Nowa forma lekcji religii w szkołach
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie jest także wliczana do średniej ocen rocznych.
Źródło: PAP/WP