Trwa ładowanie...
d28xfzr

Prozachodnia koalicja wygrywa wybory w Mołdawii

Partie rządzącego w Mołdawii prozachodniego Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej (AIE) zwyciężają w niedzielnych wyborach parlamentarnych - wynika z rezultatów dwóch sondaży powyborczych.

Share
d28xfzr

Ugrupowania wchodzące w skład AIE - Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii premiera Vlada Filata, Demokratyczna Partia Mołdawii Mariana Lupu i Partia Liberalna szefa parlamentu Mihaia Ghimpu - uzyskały między 56 a 64% głosów, w zależności od ośrodka przeprowadzającego badanie wśród wyborców wychodzących z lokali do głosowania.

Opozycyjna Partia Komunistów Republiki Mołdawia (PCRM) byłego prezydenta Vladimira Voronina zdobyła poparcie szacowane między 26 a 34%.

Reuters pisze, że jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się po przeliczeniu głosów, to oznaczać to będzie duże zwycięstwo koalicji proeuropejskiej i porażkę komunistów, którzy w poprzednich wyborach w lipcu 2009 roku zdobyli 44% głosów.

Niedzielne wybory parlamentarne były już trzecimi w Mołdawii w ciągu niespełna dwóch lat. Od kwietnia 2009 roku parlament bowiem nie jest w stanie wybrać szefa państwa i sformować efektywnego i stabilnego rządu.

Do wyboru prezydenta potrzeba zebrania co najmniej 61 głosów w 101-osobowym parlamencie. Konstytucja stanowi, że parlament, który nie jest w stanie wybrać prezydenta większością 3/5 głosów, musi się rozwiązać. Próba zmiany tej zasady w referendum w sierpniu nie powiodła się, gdyż referendum okazało się nieważne z racji niskiej frekwencji.

d28xfzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28xfzr
d28xfzr
Więcej tematów