Protony i neutrony istnieją - tak mówią superkomputery
Wychodząc od założeń chromodynamiki kwantowej i operując na poziomie najbardziej elementarnych składników materii ( gluonów i kwarków ) udało się superkomputerowo wymodelować oddziaływania, które zadziwiająco dobrze przypominają obserwowane w naturze zachowanie się protonów i neutronów w jądrze atomu. Wygląda na to, że nasze teorie bardzo dobrze opisują rzeczywistość.
Głównym celem naukowców było wymodelowanie cząstek, które wpływają na siebie za pomocą oddziaływań silnych ( odległość: 10 do -15 metra ). To właśnie one spinają kwarki i gluony w kluczowe, nieco bardziej "tradycyjne" elementy materii, m.in. protony i neutrony.
Fizycy twierdzą, że zadziwiająca zgodność modelu z praktyką pozwoli w przyszłości na odpowiedź na pytania dotyczące właściwości Wszechświata - od kilkudziesięciu lat zastanawiają się oni bowiem, jaki wpływ ma oddziaływanie i masa kwarków na kształt Kosmosu. Niewykluczone bowiem, że drobna zmiana jednego choćby parametru ( spinu, koloru itp. ) mogłaby sprawić, że nigdy nie powstałyby gwiazdy czy ludzie.
Warto przypomnieć, że naukowcy w swych modelach coraz odważniej sięgają do bardzo złożonych obliczeniowo, ale dużo dokładniejszych metod mechaniki kwantowej - wykorzystywano je choćby podczas badań nad starzejącymi się rakietami z głowicami atomowymi ( patrz artykuł: "Superkomputer i przeterminowane rakiety - http://komputery.idg.pl/news/95101.html" ).