Protesty w szpitalach
Przez cztery godziny protestowali
pracownicy czterech szpitali na Lubelszczyźnie - w Biłgoraju,
Białej Podlaskiej, Hrubieszowie oraz w szpitalu wojewódzkim przy
Al. Kraśnickiej w Lublinie. Domagają się poprawy sytuacji w
służbie zdrowia i ochrony swoich pensji przed komornikami.
Protest zakończył się o godz. 14 i nie obejmował oddziałów ratunkowych, pediatrycznych, onkologicznych i położniczych.
Odchodzimy na te cztery godziny od łóżek pacjentów, ale pozostaje przy nich personel dyżurny - zapewniła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPP) na Lubelszczyźnie Maria Olszak-Winiarska.
Pracownicy szpitali gromadzili się w salach konferencyjnych lub głównych holach szpitali. W Hrubieszowie i Białej Podlaskiej pielęgniarki były ubrane w czarne bluzki.
Protestujący domagają się odrzucenia prezydenckiego projektu ustawy o ZOZ-ach oraz nowelizacji artykułu 890 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc), która ma zapewnić ochronę ich pensji przed zajęciami komorniczymi. Żądają też uruchomienia rezerwy budżetowej na pokrycie długów szpitali wynikających z niewypłaconych podwyżek pracownikom, należnych im z tytułu tzw. ustawy 203.
To jest już krzyk rozpaczy. Protestujemy od wielu lat. Alarmujemy, że sytuacja w służbie zdrowia jest zła i nic się nie poprawia, a teraz proponuje się nam pożyczki i restrukturyzację, co oznacza bankructwo szpitali i utratę miejsc pracy - powiedziała przewodnicząca OZZPP przy SP ZOZ w Hrubieszowie Halina Kwiatkowska.
Czwartkowy protest jest kontynuacją akcji protestacyjnej zapoczątkowanej w środę w całym regionie Lubelszczyzny. W kolejnych dniach do 9 marca, za wyjątkiem soboty i niedzieli, protestować będzie po kilka placówek służby zdrowia na terenie województwa. W piątek mają protestować pracownicy szpitali w Lubartowie, Zamościu, Janowie Lubelskim i Puławach.
Komitet Protestacyjny na Lubelszczyźnie utworzyły związki i izby pielęgniarek, położnych, lekarzy, anestezjologów, elektroradiologów, NSZZ "Solidarność" oraz Konwent Starostów.