PolskaProtest rektorów szkół wyższych

Protest rektorów szkół wyższych

Obradująca we Wrocławiu Konferencja Rektorów
Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przyjęła uchwałę, w której
protestuje przeciwko zmianom w ustawie o szkolnictwie wyższym,
dającym ministrowi edukacji prawo do odwoływania rektorów.

Przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka, powiedział dziennikarzom, że protest dotyczy proponowanych przez komisję sejmową zmian w ustawie, dających ministrowi edukacji prawo do odwołania rektora w przypadku rażącego naruszenia prawa.

Rzecz w tym, że nie sprecyzowano, co to jest rażące naruszenie prawa. W tej sytuacji każde naruszenie, na przykład brak dyscypliny finansowej, może być podstawą do odwołania rektora. I choć zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy szefowie wyższych szkół są aniołami, to nie można ministrowi dawać do ręki takiego narzędzia - mówił prof. Ziejka.

Rektor UJ poinformował uczestników konferencji o uchwale senatu krakowskiego uniwersytetu, w której nie zgodzono się na lustrację środowiska akademickiego uczelni.

Oczywiście, uczelnie są autonomiczne i same podejmują stosowne uchwały. Ale ja jestem zdania, że dopóki nie będzie nowej ustawy o IPN, czyli dopóki Sejm nie rozszerzy grona osób, które powinny się poddać lustracji, na UJ lustracji nie będzie- powiedział przewodniczący KRASP.

Podczas dwóch dni obrad Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Konferencja Rektorów Polskich uczelni technicznych, która również obraduje we Wrocławiu, omawiać będą m.in. kwestię promocji polskiej nauki, modelu kształcenia inżyniera w XXI wieku, a także wizję rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki zawartą w Narodowym Planie Rozwoju.

Jednym z tematów konferencji jest także możliwość zlokalizowania w Polsce Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT). O to, by instytut powstał w stolicy Dolnego Śląska, zabiegają władze Wrocławia. W opinii wiceministra edukacji narodowej prof. Tadeusza Szulca, jest to realne.

Powołanie EIT ogłosił pod koniec stycznia szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nowa placówka ma być wzorowana na słynnej amerykańskiej MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Europejski Instytut Technologiczny ma być uczelnią techniczną, której znaczenie ma wykraczać poza granice jednego państwa. Instytut ma powstać w jednym z nowych krajów UE. O jego lokalizację, oprócz Polski, zabiegają też Węgry.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)