Protest przeciwko zabudowie okolic Pałacu Kultury
Stowarzyszenie "Obywatele dla Warszawy"
rozpoczęło akcję zbierania podpisów przeciwko planowanej przez władze stolicy zabudowie części Skweru Świętokrzyskiego. Miasto nie jest sklepem z nieruchomościami, tylko jest po to, żeby mieszkańcy się w nim dobrze czuli - powiedział dziennikarzom przewodniczący stowarzyszenia, Maciej Białecki.
05.06.2008 | aktual.: 05.06.2008 16:35
Białecki dodał, że zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przez radnych PiS w minionej kadencji, u zbiegu ul. Emilii Plater i ul. Świętokrzyskiej zaplanowana jest zabudowa do 26 metrów "o stosunkowo małej kubaturze". Natomiast w tej chwili jest pomysł, żeby powstał wysokościowiec, który zajmie mniej więcej jedną trzecią parku świętokrzyskiego - podkreślił przewodniczący Białecki.
Biorąc pod uwagę, że po drugiej stronie parku świętokrzyskiego ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to ten park praktycznie przestanie istnieć w obecnej formie - powiedział szef stowarzyszenia.
Jak zaznaczył, podpisy przeciwko planom zabudowy tego terenu będą zbierane "do skutku". Skutek pierwszy może być taki, że władze miasta zrezygnują z "chorego" pomysłu zabudowy parku świętokrzyskiego. Jeżeli władze miasta nie zrezygnują, to przyjdzie taki moment, że na sesji Rady Warszawy trzeba będzie uchwalić zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - stwierdził Białecki.
Przeciwko zapowiadanej przez władze Warszawy wycince drzew i zabudowie skweru protestuje także warszawskie koło Zielonych. W liście otwartym do prezydenta Warszawy podkreśliło, że ten teren jest jednym z ostatnich miejsc zielonych w ścisłym centrum miasta. Zieloni domagają się także rozpoczęcia konsultacji społecznych w tej sprawie.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że większa część skweru pozostanie nienaruszona. Jej zdaniem wybudowanie tam budynku "dość wąskiego, acz wysokiego, nie umniejszy walorów tego miejsca".
Stowarzyszenie "Obywatele dla Warszawy" powstało w 2006 roku. Jego celem jest m.in. monitorowanie działań władz stolicy i wspieranie projektów mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców miasta.