PolskaProtest przeciwko przekazywaniu 16 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

Protest przeciwko przekazywaniu 16 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

Ponad 100 osób demonstrowało przed sejmem przeciw finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z budżetu kultury. "Na tacę rzućcie ze swoich" - takie m.in. hasło można było przeczytać na transparentach uczestników obywatelskiego protestu.

Jedna z przyjętych poprawek do budżetu na rok 2015, uchwalonego w środę w nocy przez sejm - zgłoszona przez posłów PO i PSL - zakłada przekazanie 16 mln zł z budżetu kultury na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej".

Sprzeciwiali się temu uczestnicy demonstracji, którą w sobotę po południu zorganizowano w stolicy. Organizator protestu, redaktor naczelny pisma "Liberte!" Leszek Jażdżewski zbierał podpisy pod apelem do senatorów, by tę poprawkę odrzucili.

- To, co zostało przegłosowane w sejmie, ta poprawka do budżetu, pod osłoną nocy wpisana w ostatniej chwili, pod pozorem wspierania muzeum, to nie jest jeszcze prawo, które obowiązuje, dlatego że jeszcze musi to przejść przez senat i zostać podpisane przez prezydenta. To jeszcze nie jest prawo, jeszcze możemy protestować - mówił do zgromadzonych Jażdżewski.

"Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem. Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w Świątyni Opatrzności Bożej muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić, czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli, czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup" - to fragment tekstu apelu.

"Apelujemy do Pań i Panów senatorów - naprawcie błąd sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców" - czytamy dalej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2175)