Protest przeciw obrażaniu uczuć religijnych przez magazyn "Focus"
Kilkanaście osób, w tym duchowni i znani
publicyści, zaprotestowało przeciwko obrażaniu uczuć religijnych
przez magazyn "Focus", który w październikowej edycji zamieścił
wizerunek "ukrzyżowanego Jezusa otoczonego różnymi elementami
garderoby, którymi można Go przyodziać".
Jak wyjaśniła redakcja "Focusa", takim wizerunkiem na magnes można ozdobić np. lodówkę. Jezusa można ubrać m.in. w strój diabła albo tancerki hawajskiej. Ponadto napis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum) można np. zastąpić tekstem "TGIF" ("Thank God It's Friday" - "Dzięki Bogu już piątek"). To właśnie dziennikarze Magazynu "Focus Extra" uznali za rzecz "rozbawiającą", gdyż jak wiadomo, piątek jest dniem ukrzyżowania Jezusa.
W proteście skierowanym do Rady Etyki Mediów autorzy napisali: "Wszystko to ukazało się w dniach, w których wielu Polaków wspomina 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II na głowę Kościoła katolickiego. Jesteśmy oburzeni takim podejściem do osoby Jezusa Chrystusa. Jesteśmy oburzeni pogardą i nietolerancją wobec wszystkich ludzi, dla których Jezus Chrystus jest Bogiem i Zbawcą". Sygnatariusze listu zaapelowali do Rady Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Organizatorzy protestu Karolina Ćwik i Piotr Łuczuk poinformowali, że list w tej sprawie podpisali m.in. Wojciech Cejrowski, ks. Marek Gancarczyk, ks. Bolesław Karcz, Dariusz Karłowicz, Paweł Milcarek, Jan Pospieszalski, Piotr Semka i Robert Tekieli. Trwa akcja zbierania podpisów pod protestem.