PolskaProtest prezesa IPN przeciw wypowiedziom przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Francji

Protest prezesa IPN przeciw wypowiedziom przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Francji

Prezes IPN Janusz Kurtyka zaprotestował przeciw wypowiedziom przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Francji Jeana Kahna, który podczas oficjalnych obchodów Shoah w Paryżu oświadczył, że "Polska, Węgry, Rumunia i Ukraina mają na sumieniu śmierć setek tysięcy Żydów".

28.04.2006 21:15

To "kolejna próba kłamliwego rozciągnięcia na państwo polskie współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie Holocaustu" - ocenił Kurtyka w oświadczeniu przekazanym PAP.

Kahn, czołowy przedstawiciel społeczności żydowskiej Europy, cytowany przez czwartkową "Rzeczpospolitą", wyraził nadzieję, że "polski prezydent i polski rząd oficjalnie uznają odpowiedzialność za te pogromy i wyrażą z tego powodu żal".

Każdy Żyd pochodzący z Polski, którego spotkałem, mówił mi o antysemityzmie Polaków (...) W samym Jedwabnem zginęło z rąk Polaków więcej Żydów, niż zostało zamordowanych w czasie okupacji we Francji - oświadczył Kahn, dodając, że jego zdaniem "po wojnie antysemityzm Polaków pozostał zjawiskiem powszechnym".

Prezes IPN w specjalnym oświadczeniu "stanowczo zaprotestował" przeciwko takim wypowiedziom.

Podkreślił, że "w odróżnieniu od innych państwa europejskich nigdy żadna instytucja państwa polskiego nie podjęła jakiejkolwiek współpracy w realizacji zbrodniczych planów Hitlera". "Emigracyjny Rząd RP i kurierzy polskiego państwa podziemnego alarmowali świat o zbrodniach okupantów na ziemiach polskich, co nie wywoływało jednak oczekiwanej reakcji" - napisał w oświadczeniu.

"Wbrew legalnym, choć działającym w podziemiu i na emigracji instytucjom polskiego państwa, indywidualną współpracę z Niemcami podejmowali obywatele polscy różnych narodowości - nie wyłączając Polaków i Żydów - którzy w ten sposób brali udział w morderstwach i zbrodniach dokonywanych na współobywatelach i współbraciach" - napisał Kurtyka.

Jak zaznaczył, "skala tych zdarzeń nigdy jednak nie przybrała formy powszechnej, a wszystkie indywidualne przejawy kolaboracji były ścigane przez rozbudowane we wszystkich powiatach i regionach kraju struktury polskiego państwa podziemnego". "Konspiracyjne, cywilne i sądy specjalne orzekły w tych sprawach tysiące wyroków śmierci - niezwłocznie wykonywanych niezależnie od płci i narodowości zdrajców" - przypomniał.

Prezes IPN podkreślił, że "od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę nieustająco aż do dnia dzisiejszego wszyscy indywidualni sprawcy zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości są ścigani z mocy polskiego prawa oraz stawiani przed sądami RP".

"Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wciąż prowadzi poszukiwania i wytacza śledztwa przeciwko zdemaskowanym żyjącym sprawcom zbrodni popełnionych na POlakach, Żydach i przedstawicielach innych narodowości w okresie obu totalitaryzmów" - napisał Kurtyka w oświadczeniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)