PolskaProtest 1,5 tys. "odblaskowych" kupców w Warszawie

Protest 1,5 tys. "odblaskowych" kupców w Warszawie

Ok 1,5 tys. kupców z Kupieckich Domów
Towarowych przeszło spod hali na Pl. Defilad do stołecznego ratusza, aby przekazać prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz apel o utrzymanie ich
miejsc prac i budowę nowego obiektu handlowego.

24.03.2009 | aktual.: 24.03.2009 14:07

Ubrani w kamizelki odblaskowe kupcy przeszli chodnikami, nie blokując ruchu. W ratuszu ich delegację przyjął sekretarz miasta Jarosław Maćkowiak.

Maćkowiak zapewnił kupców o pełnej otwartości władz miasta na ich problemy, o czym świadczyć ma propozycja nowych lokalizacji, w których mógłby powstać nowy dom handlowy KDT. Propozycję tę złożył kupcom wiceprezydent miasta Andrzej Jakubiak w trakcie ostatniej sesji Rady Warszawy. Jednocześnie podkreślił wtedy, że negocjacji w sprawie przedłużenia funkcjonowania hali na Pl. Defilad nie będzie.

Odnosząc się do tych propozycji prezes spółki KDT Dariusz Połeć mówił, że są one teraz rozpatrywane przez zespół prawny spółki. Decyzję co do przyszłej lokalizacji obiektu handlowego KDT kupcy mają podjąć w kwietniu na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki.

Połeć powiedział również, że groźba wejścia komornika na teren hali na Pl. Defilad nie została zażegnana. Podkreślił jednak, że liczy na wycofanie się miasta z tego pomysłu.

W ubiegły czwartek wiceprezydent stolicy zaproponował kupcom z KDT osiem nowych lokalizacji, w których mógłby powstać nowy dom handlowy. Mieszczą się one na Bemowie przy ul. Połczyńskiej, na Białołęce przy ul. Echa Leśne, na Pradze Północ przy ul. Starzyńskiego, na Targówku przy ul. Radzymińskiej, na Woli przy ul. Okopowej, na Żoliborzu w pobliżu projektowanego mostu Krasińskiego oraz na Mokotowie - przy ul. Bartyckiej i przy ul. Puławskiej, w pobliżu metra Wilanowska. Ich ceny wywoławcze wynoszą od 2,5 mln do 45 mln zł.

Umowa użytkowania obecnej hali KDT na Pl. Defilad wygasła z końcem ubiegłego roku, mimo to kupcy wciąż prowadzą w niej handel.

Spółka KDT powstała w 1999 r. na mocy porozumienia pomiędzy kupcami ze śródmiejskich targowisk a ówczesną gminą Warszawa Centrum. Kupcy wybudowali na pl. Defilad tymczasową halę, a miasto miało wskazać docelową lokalizację nowej siedziby KDT. W przyjętym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego pl. Defilad budynek domu towarowego dla KDT przewidziano przy ul. Marszałkowskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)