ŚwiatProstszy system finansowania z budżetu UE małych i średnich firm

Prostszy system finansowania z budżetu UE małych i średnich firm

Komisja Europejska, przygotowując się do
nowych wyzwań planu budżetowego na lata 2007-2013, postanowiła
uprościć zasady finansowania małych i średnich firm, a także
uniwersytetów, szkół oraz organizacji pozarządowych.

Komisja uprościła regulacje finansowe dla wielu małych i średnich firm, uniwersytetów w miastach bliźniaczych, instytucji pozarządowych, które mają kontrakty z Komisją. Stara się ona zmniejszyć biurokrację. Robimy to szybko, by przygotować się do nowego okresu budżetowego na lata 2007-2013 - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka komisarz UE ds. budżetowych Dalii Grybauskaite, Ewa Hedlund.

Komisja, dokonując rewizji regulacji finansowania, podkreśliła, że nowe zasady mają ułatwić życie wielu tysiącom ludzi i organizacjom, które otrzymują drobne dotacje z unijnego budżetu, jak również osobom, które zajmują się udzielaniem takiej pomocy.

Obecny system wiąże się z koniecznością wypełniania wielu dokumentów, które niejednokrotnie nie są adekwatne do zaangażowanych kwot. Nadal jednak - jak podkreśla Komisja - będą one zapewniać sprawiedliwy i konkurencyjny dostęp do środków unijnych oraz nie będą pozwalały na nadużycia.

Komisja podniosła limit kwoty dotacji z 5 do 10 tys. dla szkół, uniwersytetów, agencji rozwoju i małych miast, z których już tak skrupulatnie nie będą musiały się one rozliczać. Dotychczas musiały dostarczyć informacje na temat wszystkich wydatków, nawet bardzo małych kwot.

Również małe i średnie przedsiębiorstwa, których kontrakty z Komisją opiewają na sumę poniżej 50.000 euro, nie będą musiały dostarczać już tak wielu dowodów, że są wiarygodnymi partnerami. Obecnie muszą one wykazać, że nie są bankrutami, postępują etycznie, płacą podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Według nowych regulacji wystarczy przedłożenie tzw. "honorowej deklaracji".

Komisja chce, by dzięki nowym regulacjom prywatne instytucje miały łatwiejszy dostęp do firm outsourcingowych, którym zlecają drobne prace, np. organizację konferencji.

Outsourcing jest nowoczesną strategią zarządzania, która polega na oddaniu partnerowi zewnętrznemu - outsourcerowi - zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy.

Klaudia Balcerowiak

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)