PolskaProkuratura zbada sprawę publikacji wyroku TK

Prokuratura zbada sprawę publikacji wyroku TK

Prokuratura zbada sprawę wstrzymania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna po tym, jak Kancelaria Premiera ogłosiła swoją decyzję.

Prokuratura zbada sprawę publikacji wyroku TK
Źródło zdjęć: © WP.PL

Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej poinformował, że śledczy analizują przepisy i zdecydują, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Byłaby to przesłanka, która może skutkować wszczęciem postępowania. Zawiadamiający wskazał artykuł 231 kodeksu karnego, prokuratura zgadza się z tą wstępną kwalifikacją i w tym kierunku prowadzi postępowanie sprawdzające - mówił Nowak.

Artykuł ten dotyczy przestępstwa urzędniczego; niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Jest ono zagrożone karą do 3 lat więzienia.

Prokuratura zwróciła się do Rządowego Centrum Legislacji, odpowiedzialnego za publikowanie wyroków TK w Dzienniku Ustaw.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa w piśmie do przewodniczącego TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego oświadczyła, że publikacja wyroku w Dzienniku Ustaw została wstrzymana, ponieważ orzeczenie zostało wydane przez niewłaściwie obsadzony sąd, a zatem jest nieważne. Beata Kempa wyjaśnia, że Trybunał powinien obradować w tzw. składzie pełnym, a więc z udziałem co najmniej dziewięciu sędziów, tymczasem w rozprawie wzięło udział pięciu sędziów.

Szefowa KPRM argumentuje, że Trybunał orzeka w pełnym składzie w sprawach "o szczególnej zawiłości bądź doniosłości", i za taką został uznany wniosek posłów PiS w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Wniosek PiS wycofał, ale tej samej treści pismo złożyła potem do Trybunału Platforma Obywatelska.

Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyła też Platforma Obywatelska o popełnieniu przestępstwa urzędniczego przez szefową KPRM Beatę Kempę - zapowiedział Tomasz Siemoniak. Chodzi o wstrzymanie publikacji wyroku TK. - PiS idzie na wojnę z państwem prawa - ocenił Siemoniak.

Szefowa KPRM Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, Trybunał zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowej KPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana.

- Platforma Obywatelska złoży w piątek doniesienie do prokuratury o popełnienie przestępstwa urzędniczego - powiedział Siemoniak w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. Decyzję Kempy nazwał "skandaliczną". - To pokazuje, że PiS idzie na wojnę z państwem prawa, wymaga to zdecydowanej reakcji - podkreślił polityk PO. Jak dodał, we wniosku do prokuratury, Platforma wskaże przepisy m.in. w konstytucji, które - według Platformy - zostały złamane.

Jak dodał Siemoniak, nie może być tak, że "urzędnik dokonuje oceny, czy publikować orzeczenie TK, czy ono mu się podoba czy nie". - To jest absolutny skandal, (...) to niedopuszczalne, to psucie państwa prawa - podkreślił.

Zdaniem Siemoniaka, decyzja Kempy, to "aroganckie lekceważenie państwa prawa". "PiS obawia się, że opublikowanie orzeczenia TK sprawi, iż będzie ono obowiązujące, to jest działanie polegające na ukryciu tego orzeczenia, po to, żeby można było dalej łamać procedury i konstytucję" - powiedział.

Jak mówił poseł PO Cezary Tomczyk, konstytucja stanowi, iż wyroki TK muszą być ogłoszone niezwłocznie. - W konstytucji nie jest napisane, że pani Beata Szydło ma prawo wstrzymać publikację (orzeczenia TK), nie jest też napisane, że może to zrobić Beata Kempa - podkreślił.

"Ludzie, którzy łamią przepisy, muszą ponieść tego konsekwencje, odpowiedzialność musi być poniesiona" - powiedział Tomczyk. Jak podkreślił, urzędnik państwowy nie jest od tego, żeby oceniać, czy Trybunał wydał właściwy, czy niewłaściwy wyrok.

"Beata Kempa stawia się ponad Trybunałem, ponad majestatem państwa, ponad konstytucją" - oświadczył Tomczyk. Jak dodał, na takie działanie Kempy nie ma zgody Platformy.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (225)