PolitykaProkuratura wznawia śledztwo w sprawie kampanii Palikota

Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie kampanii Palikota

Śledztwo ws. podejrzeń nielegalnego finansowania kampanii wyborczej posła PO Janusza Palikota będzie wznowione - oświadczył prokurator krajowy Edward Zalewski posłom z sejmowej komisji sprawiedliwości.

Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie kampanii Palikota
Źródło zdjęć: © PAP

23.04.2009 | aktual.: 24.04.2009 00:18

Śledztwo ws. poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniu finansowym z kampanii wyborczej Janusza Palikota z PO umorzono przedwcześnie - tak prokurator krajowy Edward Zalewski uzasadniał swe polecenie, by wznowić umorzone postępowanie.

Prokurator Zalewski przedstawił posłom z komisji sprawiedliwości i praw człowieka informację o tym śledztwie. Zwołania komisji zażądało PiS. Wnioskodawcy powołali się na nowe doniesienia mediów, które podały, że znaczne kwoty na kampanię Palikota wpłacali studenci i emeryci, których status materialny nie wskazywał na taką zamożność.

Radomska prokuratura w lutym umorzyła śledztwo w części dotyczącej poświadczenia nieprawdy i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniu finansowym z kampanii wyborczej Janusza Palikota.

Jednocześnie do odrębnego prowadzenia wyłączono wątek dotyczący podejrzenia złamania ustawy o partiach politycznych przez nieprawidłowości w sprawozdaniu z finansowania PO. - Błąd prawny polegał na tym, że prokurator w prowadzonym śledztwie odwoływał się do wątków z umorzonej części. Uznaliśmy, że trzeba wszystko badać w jednym śledztwie - mówił Zalewski.

Ujawnił, że Palikot był przesłuchany w śledztwie jako świadek, ale bez uprzedzenia go o odpowiedzialności za fałszywe zeznania, ani bez pouczenia, że ma prawo odmówić odpowiedzi na pytania narażające go na odpowiedzialność karną. Zbigniew Wassermann (PiS) ocenił to negatywnie. - W ten sposób zamknięto prawną możliwość ewentualnego pociągnięcia go do odpowiedzialności za fałszywe zeznania - powiedział Wassermann.

Zaznaczył, że w prowadzonym postępowaniu prokurator ma zbadać informacje pojawiające się w mediach - m.in. nagrane wypowiedzi b. działacza PO Dariusza Piątka, który twierdzi, że nakłaniano postronne osoby do wpłacania wielotysięcznych kwot na fundusz wyborczy PO. Zbadane mają być też informacje o zatrudnieniu w Urzędzie Miasta Lublina trojga z darczyńców.

- Jak ocenia pan pracę prokuratury? Źle, bardzo źle, czy fatalnie? - spytał Zalewskiego Kazimierz Ujazdowski (Polska XXI). Prokurator Krajowy odparł, że gdyby oceniał źle pracę prokuratury z Radomia w tej sprawie, podjąłby decyzję o przeniesieniu śledztwa do innej jednostki.

Na zakończenie komisja zwróciła się do prokuratury o przedstawianie jej sprawozdania po zakończeniu tego śledztwa. - Są sprawy bulwersujące - jak ta, czy sprawa zabójstwa Krzysztofa Olewnika - uzasadniał wiceszef komisji Arkadiusz Mularczyk, który wnosił o przedstawianie sprawozdań co kwartał.

- My tej sprawy nie odpuścimy w parlamencie - dodawał Mularczyk podkreślając, że "w świetle doświadczenia życiowego" nie można uznać za normalne finansowania przez emerytów i studentów kampanii Palikota - jednego z najbogatszych Polaków.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski powiedział, że decyzję o wznowieniu śledztwa w sprawie podejrzeń nielegalnego finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota (PO), podjął niezależny organ, a on tej decyzji nie będzie kwestionował.

Sam Palikot powiedział dziennikarzom w Sejmie, że cieszy się, że sprawa wreszcie będzie zbadana do końca. - W pewnym sensie, mimo że się tego nie spodziewałem, cieszę się z tego powodu, bo sprawa naprawdę się wreszcie zakończy lub nie, i skończy się ta męczarnia takiego bycia między jedną gębą a drugą, jak mówił Gombrowicz - mówił poseł PO.

Jego zdaniem będzie wówczas wiadomo "jak się sprawy mają i te potworne, prymitywne i cyniczne zarzuty opozycji zostaną wreszcie zweryfikowane".

- Jestem pewien, że Prokuratura Krajowa mimo wszczęcia tego postępowania po kilku miesiącach zdecyduje, że nic się nie stało i sprawa ponownie ulegnie umorzeniu - zapewnił Palikot. - Ale jak będzie inaczej, to jestem ukrzyżowany"- dodał.

Finansowanie kampanii Palikota przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku było przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Radomiu. Przesłuchała ona ponad 50 osób, które dokonały wpłat na kampanię. Z materiałów zebranych przez policję wynikało, że jeden z działaczy PO w Lublinie miał wręczyć kilku studentom po 12 tys. zł, które oni wpłacili na swoje konta, a następnie przekazali na konto komitetu wyborczego Palikota. Nie potwierdziły się podejrzenia, że pieniądze pochodzą od samego Palikota. Śledztwo zostało umorzone.

Jak wyjaśniała w marcu prok. Agnieszka Duszyk z radomskiej prokuratury, nie potwierdziły się podejrzenia, jakoby Palikot miał przekazywać innym osobom pieniądze w celu wpłacenia ich na konto funduszu wyborczego partii.

Prokuratura ustaliła, że jedna osoba wpłaciła poprzez pośredników na konto kampanii PO kwotę przekraczającą limit wpłaty na kampanię wyborczą. Czyn ten stanowi wykroczenie, jednak uległ przedawnieniu zanim śledczy zaczęli zajmować się tą sprawą. Materiały w stosunku do tej osoby wyłączono do odrębnego postępowania prokuratorskiego w zakresie nieujawnionych przez nią źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu.

Po kolejnych medialnych doniesieniach o domniemanych nieprawidłowościach przy finansowaniu kampanii Palikota, na początku kwietnia br. na polecenie Prokuratury Krajowej umorzenie śledztwa sprawdziła Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Uznała, że decyzja o umorzeniu była zasadna, nie znalazła żadnych zastrzeżeń do radomskiej prokuratury i takie stanowisko przekazała Prokuraturze Krajowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)