PolskaProkuratura w Białymstoku chce zwalczać pijaństwo nieletnich

Prokuratura w Białymstoku chce zwalczać pijaństwo nieletnich

Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku
zapowiada surowsze traktowanie przestępstw związanych ze
spożywaniem alkoholu i używaniem narkotyków przez nieletnich. Ma
być więcej wniosków o odbieranie koncesji sklepom sprzedającym
nieletnim alkohol i wniosków o ograniczanie praw rodzicielskich
tym, którzy ułatwiają dostęp do alkoholu, a nawet rozpijają własne
dzieci.

18.09.2006 | aktual.: 18.09.2006 14:48

W pierwszym półroczu tego roku na terenie działania tej prokuratury (Prokuratury Okręgowe w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Olsztynie)
policja zatrzymała 781 osób nieletnich pod wpływem alkoholu. Trochę przeraziły nas te informacje- powiedział w poniedziałek szef Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Sławomir Luks.

Akcja jest realizacją zaleceń wydanych przez tę prokuraturę tuż przed wakacjami do prokuratur niższego szczebla. Jak powiedział Luks, pretekstem były podawane w mediach informacje o przypadkach pijaństwa wśród nieletnich.

Prokuratura uważa, że dane z pierwszego półrocza tego roku to "liczba porażająca", dlatego zapowiada surowsze egzekwowanie przepisów karnych dotyczących rozpijania nieletnich i sprzedaży im alkoholu. Zaapelowała też do mediów o pomoc w wywołaniu kampanii przeciwko pijaństwu wśród młodzieży.

Zaprezentowane dane potwierdzają tezę, że coraz więcej młodzieży nadużywa alkoholu, a skala tego zjawiska jest większa, niż się spodziewaliśmy- uważa Luks.

Najmłodsze osoby, które trafiały do izb wytrzeźwień, miały po 13- 14 lat. Prokuratura podała przykład 13-letniej dziewczynki z Suwałk, która pijana trzykrotnie trafiła do izby wytrzeźwień. Według danych Prokuratury Rejonowej w Suwałkach, której prokuratorzy odbywali spotkania w szkołach, już nawet 10-letni uczniowie klas IV podstawówek przyznają się do spożywania alkoholu.

Prokuratura zapewnia, że nie będzie to jednorazowa akcja. Zapowiadamy coraz surowsze postępowanie- dodał Luks. Mają to być m.in. postępowania karne wobec osób, które sprzedają alkohol, a także tych, które za nieletniego kupują mu alkohol.

Może jeden czy dwa przykłady, ujawnione, nagłośnione, doprowadzone do końca wyrokami skazującymi, wpłyną na wyobraźnię dorosłych- powiedział prokurator. Takie postępowania będą wszczynane m.in. po informacjach od dzieci, uzyskanych np. w czasie spotkań w szkołach.

Podkreślił, że prokuratura nie zamierza podważać dotychczasowych działań różnych instytucji na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi wśród nieletnich, ale je uzupełnić.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)