Prokuratura sprawdzi akta dot. sędzi Kluk
Krakowska prokuratura apelacyjna wystąpiła do
katowickiej prokuratury o materiały z postępowań w sprawie
przekazanych przez sędzię Marlenę Kluk - córkę aresztowanego b.
komendanta śląskiej policji Mieczysława K. - informacji nt.
rzekomego namawiania gangstera "Marcepana" do fałszywych zeznań
przeciwko jej ojcu.
Wystąpiliśmy do Prokuratury Okręgowej w Katowicach o udostępnienie akt z postępowań w tej sprawie. Chcemy się z nimi zapoznać, ponieważ nie lekceważymy żadnej okazji do zweryfikowania zebranych materiałów - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Włodzimierz Krzywicki.
Jak napisała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", Marlena Kluk, która jest sędzią w Częstochowie, alarmowała, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego usiłowała "wrobić" jej ojca w sprawę mafii paliwowej. Powiadomiła prezesa swego sądu, że przeciw jej ojcu organy ścigania prowadzą nielegalne działania operacyjne. Powołała się przy tym na informacje od "Marcepana" - napisał dziennik.
Katowicka prokuratura dwukrotnie badała, czy funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nakłaniali do składania fałszywych zeznań przeciwko b. szefowi śląskiej policji. Materiał dowodowy nie potwierdził, że doszło do takiego przestępstwa - poinformowała prokuratura.
Marcin M., pseud. Marcepan, jest oskarżonym w procesie, który prowadzi sędzia Kluk.
Rzecznik częstochowskiego sądu Bogusław Zając powiedział, że na jednej z rozpraw oskarżony "Marcepan" rzeczywiście oznajmił, iż był namawiany przez ABW do złożenia zeznań obciążających ojca sędzi. Sędzia Kluk powiadomiła prezesa sądu, ten złożył zawiadomienie do prokuratury.
Szef Prokuratury Rejonowej Katowice Centrum-Zachód Grzegorz Ocieczek poinformował, że to zawiadomienie o przestępstwie trafiło do prokuratury w listopadzie ub. roku. Wynikało z niego "uzasadnione podejrzenie", że mogło dojść do nakłaniania "Marcepana" do składania fałszywych zeznań obciążających b. szefa śląskiej policji. Zebrane w prokuraturze dowody nie potwierdziły, by doszło do przestępstwa, więc postępowanie umorzono.
Inne zawiadomienie dotyczące rzekomego namawiania do fałszywych zeznań przeciwko generałowi trafiło do prokuratury we wrześniu 2002 r. z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Wynikało z niego, że funkcjonariusze UOP mieli nakłaniać kompana "Marcepana" - Sylwestra W. do składania fałszywych zeznań dotyczących generała policji.
Przeprowadzone czynności sprawdzające nie potwierdziły tego faktu. W związku z tym 13 września 2002 roku odmówiono wszczęcia postępowania w tej sprawie - powiedział prokurator Ocieczek.
Sędzia częstochowskiego sądu Marlena Kluk ma we wtorek złożyć wniosek o wyłączenie jej z procesu Marcina M., pseud. Marcepan.
Były komendant śląskiej policji został zatrzymany w czwartek w swoim domu w okolicach Częstochowy. W sobotę został aresztowany na wniosek prokuratury w Krakowie, prowadzącej śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu paliwami.
Mieczysławowi K. zarzucono: ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej, korupcję oraz zmuszanie funkcjonariuszy do zaniechania czynności służbowych, za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura odmawia podania informacji, czy podejrzany przyznał się do winy. Termin stosowania aresztu - do końca czerwca - związany jest z wyznaczonym wcześniej terminem zakończenia śledztwa. Może on jednak zostać przedłużony.