Trwa ładowanie...

Prokuratura: śledztwo ws. interwencji policji w siedzibie PKW

Prokuratura rejonowa prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjantów w związku z listopadową interwencją w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała prokuratura. Zatrzymano wtedy 12 osób, w tym dziennikarzy.
Share
Okupacja siedziby PKW
Okupacja siedziby PKWŹródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d38as0d

Dziennikarze zostali zatrzymani przez policję około północy z 20 na 21 listopada, gdy relacjonowali okupację gmachu PKW przez osoby domagające się natychmiastowej dymisji członków PKW w związku z przedłużającym się obliczaniem wyników wyborów samorządowych. Wszystkich zatrzymanych policja oskarżyła o to samo - naruszenie miru domowego przez nieusłuchanie polecenia opuszczenia pomieszczenia. Wśród zatrzymanych byli m.in. fotoreporter PAP Tomasz Gzell i dziennikarz tv Republika Jan Pawlicki; obaj zostali uniewinnieni przez sąd.

- Szereg zawiadomień w tej sprawie dotyczących przebiegu interwencji wpłynęło do prokuratury rejonowej dla warszawskiego Śródmieścia. Sprawa trafiła następnie do prokuratury okręgowej, która wyznaczyła prokuraturę na Mokotowie do jej prowadzenia - powiedział szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Paweł Wierzchołowski.

Prokurator dodał, że śledztwo wszczęto przed trzema tygodniami i są już w nim wykonywane czynności procesowe. - Postępowanie na pewno będzie wymagało przesłuchania funkcjonariuszy i ustalenia przebiegu interwencji - zaznaczył.

d38as0d

Informację o wszczęciu śledztwa otrzymał z prokuratury m.in. przewodniczący rady Press Club Polska Marcin Lewicki. Press Club w wydanym 21 listopada oświadczeniu pisał m.in., że "zatrzymanie dziennikarza wykonującego obowiązki służbowe, a zwłaszcza dokumentującego działania siłowe uprawnionych służb państwa zawsze będzie budziło najwyższy niepokój i rodziło oczekiwanie szybkich i jednoznacznych wyjaśnień".

- Nasze oświadczenie przesłaliśmy wtedy również do prokuratury - powiedział w czwartek Lewicki.

W pierwszej połowie grudnia warszawski sąd rejonowy uniewinnił Gzella i Pawlickiego oskarżonych przez policję o naruszenie miru domowego w PKW. - Zatrzymanie to pomyłka, przykre nieporozumienie - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia. - Akcja była nerwowa i dynamiczna. Ponieważ żaden inny dziennikarz nie został zatrzymany, to znaczy, że intencją było zatrzymanie tylko osób okupujących pomieszczenie za stołem - podkreślił sędzia.

W początkach stycznia - o czym informowały media - sąd uwzględnił zażalenie Pawlickiego na zatrzymanie go przez policję. Sąd wskazał, że nie było podstaw do zatrzymania.

d38as0d

- Ustalenie przebiegu interwencji policji nastąpi w prowadzonym śledztwie także na podstawie akt spraw, które znalazły się w sądzie. Będziemy wypożyczali te akta, bo są tam istotne zeznania świadków i ważna dokumentacja - powiedział prok. Wierzchołowski.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska mówiła wkrótce po uniewinnieniu dziennikarzy, że ich zatrzymanie podczas zajść w PKW nie powinno się zdarzyć. - Przepraszam tych, których to dotknęło, których to bulwersowało - dodała.

Z kolei rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek ocenił, że doszło do sytuacji, którą można by uznać za niepotrzebną. - Z drugiej strony to, że taka sytuacja miała miejsca, że zapadło orzeczenie sądu, można uznać za punkt wyjścia do wypracowania reguł postępowania, współpracy z dziennikarzami - mówił.

Zobacz też: Okupacja PKW

d38as0d

Podziel się opinią

Share
d38as0d
d38as0d
Więcej tematów