Trwa ładowanie...

Prokuratura otrzymała uzupełnienie materiałów ws. ks. Wojciecha G.

Warszawska prokuratura okręgowa otrzymała z Dominikany materiały uzupełniające dotyczące ks. Wojciecha G., obecnie trwa ich tłumaczenie - poinformował rzecznik prasowy tej prokuratury prok. Przemysław Nowak.

Share
Prokuratura otrzymała uzupełnienie materiałów ws. ks. Wojciecha G.
Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d3bn42i

- Materiały wpłynęły do śledczych tydzień temu, jest to kilkanaście stron przesłanych w odpowiedzi na nasz wniosek o pomoc prawną z końca czerwca - powiedział prok. Nowak. Dodał, że ewentualne decyzje w wątku dotyczącym ks. G. prokurator będzie podejmował dopiero po przetłumaczeniu otrzymanych materiałów.

Z kolei - jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk - w piątek na Dominikanę wysłany został przygotowany w drugiej połowie września kolejny wniosek w tym śledztwie, odnoszący się do wątku b. nuncjusza w tym kraju abp. Józefa Wesołowskiego.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie od września zeszłego roku prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha G., który już usłyszał zarzuty w tej sprawie, i abp. Wesołowskiego.

d3bn42i

Już kilka miesięcy temu polska prokuratura otrzymała z Dominikany obszerne materiały w wątku ks. G. Został on w połowie lutego zatrzymany, prokuratura zarzuciła mu m.in. obcowanie płciowe z małoletnim oraz molestowanie. Ksiądz nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień, został aresztowany. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Natomiast wobec abp. Wesołowskiego w końcu czerwca zapadł wyrok watykańskiego trybunału kanonicznego, który orzekł jego wydalenie ze stanu kapłańskiego. Arcybiskup odwołał się od tego orzeczenia. Apelacja ta ma zostać wkrótce rozpatrzona.

Pod koniec tego lub na początku 2015 roku ma rozpocząć się w Watykanie przed tamtejszym trybunałem proces karny, pierwszy w historii w sprawie pedofilii. Wesołowski będzie sądzony według kodeksu karnego, który obowiązywał do reformy, wprowadzonej z inicjatywy papieża Franciszka w 2013 roku. Na tej podstawie grozi mu kara od sześciu do siedmiu lat więzienia oraz być może dodatkowa wynikająca z okoliczności obciążających.

W drugiej połowie września poinformowano, że abp Wesołowski został umieszczony w areszcie domowym w Watykanie i ma ograniczone możliwości kontaktów, gdyż chodzi o to, aby "nie dopuścić do tego, by oskarżony oddalił się lub by doszło do fałszowania dowodów".

d3bn42i

Prok. Nowak mówił we wrześniu, że śledczy wystąpią do Dominikany o przekazanie wszelkich ewentualnie posiadanych materiałów dotyczących sprawy abp. Wesołowskiego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała wtedy wniosek w tej sprawie do Prokuratury Generalnej, za pośrednictwem której odbywają się kontakty ze śledczymi z innych krajów.

Pod koniec sierpnia polska prokuratura informowała, że nie posiada materiału dowodowego, który pozwalałby na rozważenie kwestii ewentualnego postawienia zarzutów arcybiskupowi. Do tej pory Watykan odmawiał wydania polskim prokuratorom materiałów dotyczących śledztwa przeciw abp. Wesołowskiemu. Dominikana zaś informowała, że materiały w sprawie nuncjusza przesłała w całości, oryginale i w jedynej kopii do Watykanu, jednocześnie zrzekając się ścigania.

We wrześniu, gdy arcybiskupa pozbawiono immunitetu dyplomatycznego, z Karaibów zaczęły napływać informacje wskazujące, że postępowanie wobec byłego nuncjusza wznowiono. Z tego powodu - jak wyjaśniał prok. Nowak - polscy prokuratorzy zdecydowali się na wystąpienie do Dominikany.

d3bn42i

Podziel się opinią

Share
d3bn42i
d3bn42i
Więcej tematów