Trwa ładowanie...
d1zv51y

Prokuratura oskarżyła siedem osób ws. afery łapówkarskiej w gdańskim magistracie

Afera łapówkarska w gdańskim magistracie. Urzędniczka, która rejestrowała pojazdy bez niezbędnych dokumentów usłyszała zarzuty. Akt oskarżenia obejmuje również sześć osób, które wręczały kobiecie pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura oskarżyła siedem osób ws. afery łapówkarskiej w gdańskim magistracie
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d1zv51y

Kobiecie przedstawiono osiem zarzutów związanych z przyjmowaniem korzyści majątkowych oraz przekroczeniem uprawnień i posługiwaniem się podrobionymi dokumentami. Za przyspieszenie rejestracji latach 2010-2013 pobierała łapówki w wysokości od 50 do 100 zł. Zarzuty w związku z tą sprawą przedstawiono również sześciu innym mieszkańcom Pomorza, którzy wręczali urzędniczce pieniądze.

- Nikt z oskarżonych nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów. Wyjaśnienia postanowiły złożyć tylko dwie osoby, jednak ich treść nie znalazła potwierdzenia w zebranym materiale dowodowym - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Podczas rejestracji pojazdu należy przedstawić kilkanaście dokumentów, między innymi dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym terminem badania technicznego. Najprawdopodobniej kobieta rejestrowała pojazdy, które nie przeszły niezbędnych badań diagnostycznych. Tym samym pojazdy te stanowiły zagrożenie dla ruchu drogowego.

d1zv51y

Nie wiadomo, w jaki sposób funkcjonariusze natrafili na ślad afery. Akt oskarżenia jest w większości utajniony jako informacje o charakterze niejawnym. Wiedza ta została zdobyta w toku czynności operacyjnych biura. Akt oskarżenia trafił już do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Wszystkim oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.

To nie jedyna interwencja śledcza w gdańskim magistracie w ciągu ostatniego roku. Cały czas toczy się śledztwo prokuratorskie w sprawie przyznawania mieszkań komunalnych w zamian za łapówki. Proceder polegał na załatwianiu przydziału mieszkania poza kolejnością za określoną kwotę. Pośrednicy pobierali z niej swoją prowizję.

Prokuratorzy przedstawili do tej pory zarzuty 27 osobom. Pięć z nich to pracownicy Wydziału Mieszkaniowego gdańskiego magistratu.

d1zv51y

Podziel się opinią

Share
d1zv51y
d1zv51y
Więcej tematów