PolskaProkuratura Okręgowa ws. śledztwa dot. spółki WGI DM: trzy osoby oskarżone

Prokuratura Okręgowa ws. śledztwa dot. spółki WGI DM: trzy osoby oskarżone

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo w sprawie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej Dom Maklerski Spółka Akcyjna. W wyniku tego śledztwa w dniu 17 grudnia 2012 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu WGI DM SA, tj. Łukaszowi K., Andrzejowi S. i Maciejowi S.

Mężczyźni zostali oskarżeni o to, że w okresie od 25 lutego 2005 r. do 22 czerwca 2006 r. w Warszawie działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wspólnie i w porozumieniu, będąc obowiązanymi na podstawie odrębnej umowy o zarządzanie portfelem i prowadzenie rachunku inwestycyjnego, że:

- dopuścili do wykonywania zapisów niepełnych ilości obligacji na rachunkach klientów, mające realny wpływ na wysokość wypłat w postępowaniu upadłościowym WGI Consulting sp. z o. o.,

- dopuścili do zabezpieczenia kredytów zaciągniętych w Wachovia Securities LLC środkami klientów WGI DM SA, co w konsekwencji z uwagi na niewywiązanie się z warunków inwestycji doprowadziło do utraty części środków klientów stanowiących zabezpieczenie kredytu,

- dopuścili do funkcjonowania w WGI DM SA systemu komputerowego nie gwarantującego rzetelności i wiarygodności wprowadzanych i edytowanych danych,

- dopuścili do przekazania kwoty 6 650 000 USD na rachunek WGI Europe Ltd., z którego następnie część pieniędzy przekazywana była na prywatne rachunki Łukasza K. i Macieja S.

W wyniku tych działań wyrządzili klientom szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości 247 877 864 zł.

W toku postępowania ustalono, że działaniami Łukasza K., Andrzeja S. i Macieja S. zostało łącznie pokrzywdzonych 1156 osób.

W chwili obecnej w stosunku do oskarżonych Łukasza K., Andrzeja S. i Macieja S. stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, w kwocie po 200 tys. złotych oraz w postaci zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów.

Jednocześnie na mieniu oskarżonych na poczet przyszłych kar zastosowano zabezpieczenia majątkowe w postaci m.in. zajęcia udziałów w spółkach, zajęcia ruchomości i w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej kaucyjnej na nieruchomościach.

Przestępstwo zarzucane oskarżonych tj. nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)