Trwa ładowanie...
d7vorzr
17-12-2004 14:15

Prokuratura nie miała prawa żądać billingów dziennikarzy ws. Marka D.

Kaliska prokuratura nie miała prawa żądać
billingów rozmów telefonicznych dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i
"Rzeczpospolitej", którzy pisali o śledztwie przeciw
aresztowanemu lobbyście Markowi D. - uznała Prokuratura
Apelacyjna w Warszawie. Jej postanowienie jest prawomocne.

d7vorzr
d7vorzr

Prokuratura Apelacyjna zdecydowała tak po rozpatrzeniu zażalenia dziennikarzy na żądanie prokuratorów z Kalisza. W listopadzie zwrócili się oni do operatorów telefonii o dostarczenie billingów reporterów.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Zbigniew Jaskólski powiedział, że była to "nietrafna decyzja", którą uchylono. Prokurator musi bezwzględnie respektować zakazy dowodowe z procedury karnej - dodał.

Jaskólski przytoczył art. 180 par. 3 kodeksu postępowania karnego: "Zwolnienie dziennikarza od obowiązku zachowania tajemnicy nie może dotyczyć danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego (...) jak również identyfikację osób udzielających informacji". Przepisu tego nie stosuje się tylko w śledztwach w sprawie: "czystek etnicznych", pozbawienia niepodległości lub oderwania części terytorium Polski, zamachu stanu, szpiegostwa, zamachu na Prezydenta RP, ataku na wojsko, zabójstwa, zamachu terrorystycznego, porwania samolotu, statku lub człowieka.

Oznacza to potwierdzenie, że prokuratura, prowadząc śledztwo w sprawie nie należącej do którejś z tych kategorii, nie może żądać billingów dziennikarzy. Byłoby to zaś możliwe, jeśli śledztwo dotyczy którejś z wymienionych wyżej poważnych zbrodni.

d7vorzr

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przejęła już śledztwo z prokuratury z Kalisza w sprawie przecieków w sprawie D. Od pewnego czasu bada ona też ujawnienie przez "Gazetę Wyborczą" stenogramów podsłuchów rozmów D. z aresztowanym posłem Andrzejem P.

Zgodnie z decyzją Prokuratury Apelacyjnej, prokuratura ta będzie musiała szukać teraz "innych źródeł dowodowych" niż billingi reporterów. Billingi, które ewentualnie wpłynęły już do prokuratury, będą musiały zostać odesłane do operatorów.

Kaliska prokuratura nie chciała komentować decyzji Prokuratury Apelacyjnej.

Postępowanie kaliskiej prokuratury oceniły ostatnio negatywnie m.in. Krajowy Klub Reportażu oraz Rada Etyki Mediów i Business Centre Club. Rada Etyki Mediów podkreśliła, że dziennikarze mają bezwzględny obowiązek ochrony swoich źródeł informacji, a obowiązek ochrony dokumentów tajnych spoczywa na tych, którzy je tworzą lub je przechowują.

d7vorzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7vorzr
Więcej tematów