PolskaProkuratura Generalna: wysłano wniosek o pomoc prawną do Watykanu

Prokuratura Generalna: wysłano wniosek o pomoc prawną do Watykanu

Wysłano wniosek o pomoc prawną do Watykanu w sprawie byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, odwołanego w związku z podejrzeniami o pedofilię - poinformowała Prokuratura Generalna.

Prokuratura Generalna: wysłano wniosek o pomoc prawną do Watykanu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

O wysłaniu wniosku poinformował bez podania szczegółów Maciej Kujawski z PG. Według nieoficjalnych informacji warszawska prokuratura okręgowa chce dowiedzieć się oficjalnie, czy państwo Watykan prowadzi jakieś postępowanie dotyczące abp. Wesołowskiego.

Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Wesołowskiego - odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego na Dominikanie - od końca września prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Formalną podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli. W piątek podano, że prokurator generalny Dominikany przesłał do Polski materiały ws. ks. Gila.

Według tvn24.pl warszawscy prokuratorzy pytają państwo watykańskie o ewentualny status dyplomatyczny i obywatelstwo abp. Wesołowskiego, o to, czy odpowiednie organy państwa watykańskiego prowadzą postępowanie w sprawie jego domniemanych zachowań na Dominikanie, a także czy prawo państwa watykańskiego dopuszcza ekstradycję swoich obywateli oraz czy ewentualne zachowania byłego nuncjusza związane z czynnościami seksualnymi wobec osób w wieku poniżej lat 15 objęte były immunitetem dyplomatycznym.

Ze wstępnych analiz, które prowadziła prokuratura, wynika, że immunitet dyplomatyczny "rozciąga się tylko i wyłącznie na czynności czy też działania, które mają związek właśnie z funkcją dyplomaty".

Nuncjusz apostolski w Dominikanie abp Wesołowski został w sierpniu odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię. Podawano wtedy, że Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Od chwili odwołania przebywa on w Rzymie.

Skandal pedofilski z udziałem polskich duchownych na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż, w którym pokazała nuncjusza odwiedzającego miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)