PolitykaProkuratura Generalna: prokurator nie powiadamia sądu o swoich działaniach

Prokuratura Generalna: prokurator nie powiadamia sądu o swoich działaniach

Prokurator nie powiadamiania sądu o planowanych działaniach; nie ma takiego przepisu - tak rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk odpowiedział na zarzuty ministra sprawiedliwości dotyczące przygotowania akcji w redakcji "Wprost".

Prokuratura Generalna: prokurator nie powiadamia sądu o swoich działaniach
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

20.06.2014 | aktual.: 20.06.2014 17:30

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas konferencji prasowej zarzucił prokuraturze, że m.in. nie było scenariusza na wypadek zgłoszenia przez dziennikarza, że materiał - którego wydania żądano - zawiera informacje chronione tajemnicą dziennikarską. Według Biernackiego, termin i pora akcji nie były dobre, ponieważ były to późne godziny przed długim weekendem, a więc dostęp do sądu mógł być od razu niemożliwy.

Martyniuk przypomniał, że prokuratura prowadzi postępowanie w związku z bardzo poważnym przestępstwem, jakim jest nielegalne podsłuchiwanie ważnych urzędników państwowych. W związku z tym prokurator ma obowiązek zabezpieczyć wszystkie dowody, dlatego udał się do redakcji "Wprost". - Możemy tylko ubolewać, że środki, którymi prokurator dysponował, okazały się nieskuteczne - powiedział.

- Z satysfakcją odnotowujemy, że minister sprawiedliwości podzielił ocenę prokuratora generalnego przedstawioną w dniu wczorajszym, co do zasadności przeprowadzenia działań w redakcji tygodnika "Wprost" - mówił rzecznik PG. Jednocześnie zauważył, że minister sprawiedliwości nie wskazał żadnego przepisu, czy to Kodeksu postępowania karnego, czy jakiejkolwiek ustawy, którą prokurator naruszyłby swoim działaniem. - Minister mówił o standardach, nie wskazał jednak, gdzie te standardy są skatalogowane - zaznaczył.

- Nie zgadzamy się z pewnymi kwestiami, które minister poruszył w trakcie swego wystąpienia. Prokurator nie ma obowiązku zabezpieczenia sądu, jak wyraził się minister. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują takiej instytucji. Prokurator nie informuje sądu o planowanych działaniach, czy to będzie przeszukanie, czy wydanie rzeczy - powiedział Martyniuk.

Poinformował, że prokurator ma możliwość sporządzania kopii cyfrowych, podkreślił, że chodziło właśnie o takie kopie materiałów. - Zabezpieczenie, sporządzenie tych kopii spowodowałoby, że prokurator zabezpieczyłby na potrzeby postępowania te kopie binarne. Zostałyby one zabezpieczone i złożone w kancelarii tajnej prokuratury. Nie mieliby dostępu do tych kopii funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator kopie te przekazałby do dyspozycji sądu i sąd by decydował, czy prokurator może te informacje wykorzystać w toku postępowania - wyjaśnił Martyniuk.

Według niego zabezpieczenie kopii cyfrowych nie spowodowałoby, że praca redakcji w jakikolwiek sposób zakłóciłaby pracę redakcji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)