Trwa ładowanie...
drspmru

Prokuratura chce, by Janowi Buremu przepadło 100 tys. zł poręczenia

• Jan Bury, były poseł PSL, był we wtorek przesłuchiwany w prokuraturze • Podejrzany o przestępstwa korupcyjne Bury nie wywiązał się z obowiązku poręczenia majątkowego • Teraz prokuratura chce, by sąd orzekł przepadek 100 tys. zł, które Bury wpłacił
Share
Były poseł i szef KP PSL Jan Bury na korytarzu sądu w Katowicach
Były poseł i szef KP PSL Jan Bury na korytarzu sądu w KatowicachŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
drspmru

Jesienią 2015 r. katowicka prokuratura domagała się aresztowania Burego. Po tym, jak sąd nie uwzględnił jej wniosku, zdecydowała o zastosowaniu innych środków zapobiegawczych, m.in. poręczenia majątkowego.

Piotr Żak z katowickiego wydziału Prokuratury Krajowej wyjaśnił we wtorek, że poręczenie wobec Burego składało się z dwóch części - 100 tys. zł i hipoteki na nieruchomości. - Pieniądze zostały wpłacone, ale na nieruchomości nie została ustanowiona hipoteka. W związku z tym zwrócimy się do sądu o przepadek 100 tys. zł. Właśnie z tą procedurą związane było dzisiejsze przesłuchanie - powiedział prok. Żak.

O szczegółowym przebiegu przesłuchania prokuratura nie informuje tłumacząc to dobrem śledztwa. Wiadomo jednak, że podejrzanemu nie przedstawiono kolejnych zarzutów.

drspmru

Sam Bury zapewnił dziennikarzy, że w sprawie poręczenia po jego stronie nie ma żadnych uchybień. - Ja w miesiącu grudniu, tak jak było zapisane w postanowieniu, wykonałem wszystkie zobowiązania, które zależały ode mnie - oświadczył. Dodał też, że we wtorek odmówił składania wyjaśnień przed prokuratorem.

Sprawa Burego

B. poseł PSL został zatrzymany 18 listopada przez CBA. Kolejnego dnia Prokuratura Apelacyjna w Katowicach przedstawiła mu sześć zarzutów, dotyczących m.in. przyjmowania wysokich łapówek za wpływanie na działanie różnych instytucji państwowych. Chodzi o ponad 900 tys. zł. Może za to grozić kara do 12 lat więzienia.

Śledczy domagali się aresztowania polityka stojąc na stanowisku, że tylko ten środek zapobiegawczy może zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania. Katowickie sądy - najpierw rejonowy, a później okręgowy - były innego zdania i nie uwzględniły prokuratorskiego wniosku. Prokuratura postanowiła zastosować inne, tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego, na co nie jest konieczna zgoda sądu.

drspmru

Zdaniem śledczych, jako poseł i wiceminister skarbu Bury przyjmował wysokie korzyści majątkowe od co najmniej dwóch osób - które usłyszały już wcześniej zarzuty wręczania tych łapówek - za wpływanie na działanie różnych instytucji państwowych.

Od jednego z biznesmenów Bury miał przyjąć łącznie 228 tys. zł - w różnych kwotach, ale też w formie sztabki złota. Trzy inne zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych lub pośrednictwa w przyjmowaniu łapówek za załatwianie spraw w różnych instytucjach. Zdaniem śledczych b. poseł przyjął 700 tys. zł od pewnego przedsiębiorcy, obiecując załatwienie korzystnego wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Pozostałe z sześciu zarzutów wobec b. posła są związane z nakłanianiem urzędników i przedstawicieli instytucji na działania niezgodne z prawem. Chodzi o naciski na zbieranie określonych informacji i prowadzenie postępowania skarbowego w określonym kierunku - podała prokuratura.

Później Bury usłyszał w katowickiej prokuraturze trzy kolejne zarzuty, dotyczące niezgodnego z prawem wpływania na obsadę stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli. Według prokuratury nakłaniał on pracowników NIK do przekroczenia uprawnień i manipulowania wynikami konkursów w Izbie. W tym przypadku śledczy nie sięgali po żadne środki zapobiegawcze. Bury nie przyznaje się do żadnego z zarzucanych mu przestępstw.

Katowickie śledztwo toczy się od listopada 2013 r. po zawiadomieniu złożonym przez CBA. Początkowo wszczęto je pod kątem nadużycia uprawnień przez członków zarządu Elektrowni Kozienice i funkcjonariuszy publicznych w związku z postępowaniem przetargowym. Postępowanie ma jednak znacznie szerszy zakres i - jak podawała prokuratura - składa się z kilkudziesięciu wątków.

drspmru

Podziel się opinią

Share
drspmru
drspmru
Więcej tematów