Prokuratorzy chcą utajnienia swoich oświadczeń majątkowych. Wpłynęło już 28 wniosków
• Oświadczenia majątkowe prokuratorów opublikowano w internecie
• To efekt działań Zbigniewa Ziobry, który wprowadził społeczną kontrolę tych dokumentów
• Najważniejsi prokuratorzy już składają wnioski o utajnienie swoich oświadczeń - podaje RMF FM
• Bialik: to samodzielna decyzja przełożonych prokuratorów
Tysiące dotąd niejawnych oświadczeń majątkowych prokuratorów wszystkich szczebli zostało opublikowanych w internecie. To efekt decyzji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który wprowadził społeczną kontrolę oświadczeń majątkowych prokuratorów. Jak podaje RMF FM, niektórzy z nich już złożyli wnioski o utajnienie tych dokumentów.
- Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem - mówi cytowana przez RMF FM Ewa Bialik z prokuratury krajowej.
Ujawniono nieruchomości, majątek w gotówce oraz na kontach bankowych, a także przedmioty o wartości powyżej 10 tys. zł należące do prokuratorów. W oświadczeniach można też przeczytać o ich zadłużeniu, nie dowiemy się jednak - inaczej niż w przypadku posłów - jakie instytucje udzieliły im kredytów.
Jak informuje RMF FM, najważniejsi prokuratorzy złożyli już łącznie 28 wniosków o utajnienie takich oświadczeń majątkowych, jednak tylko 6 z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych. - To samodzielna decyzja przełożonych prokuratorów - mówi RMF FM Ewa Bialik z prokuratury krajowej i dodaje, że sami śledczy składają takie wnioski z uzasadnieniem, gdy uważają, że ujawnienie danych z oświadczenia może spowodować zagrożenie dla nich lub ich bliskich. Jak dodaje, nie jest to związane z postępowaniami, którymi się zajmują.