ŚwiatProkurator: zabójca z Tuluzy nie żałuje tego, co zrobił

Prokurator: zabójca z Tuluzy nie żałuje tego, co zrobił

Domniemany zabójca z Tuluzy nie żałuje tego, co zrobił, jedynie tego, że nie zabił większej liczby osób. Szczyci się tym, że upokorzył Francję - poinformował prokurator Francois Molins.

Prokurator: zabójca z Tuluzy nie żałuje tego, co zrobił
Źródło zdjęć: © AFP | Remy Gabalda

- Odnaleziono kamerę, którą 23-letni Mohammed Merah miał przy sobie podczas ataków i będzie ona badana podczas śledztwa. Odnaleziono też skuter, na którym poruszał się sprawca - powiedział prokurator, cytowany na stronie internetowej tygodnika "L'Express".

Molins dodał, że miejsce pobytu Meraha zostało ustalone we wtorek rano.

Elitarna jednostka policji RAID kilkakrotnie próbowała wejść do mieszkania, w którym ukrywa się domniemany zabójca siedmiu osób, ale za każdym razem mężczyzna odpowiadał ogniem.

Mohammed Merah przyznał się

Wcześniej domniemany zabójca przyznał się policji do wszystkich trzech ataków i twierdził, że chce się poddać późnym wieczorem. Prokurator Francois Molins powiedział, że 23-letni Mohammed Merah chciał zabić kolejnych dwóch policjantów w Tuluzie.

- Domniemany zabójca mówi, że zawsze działał sam - powiedział prokurator.

Policja podejrzewa, że Merah jest odpowiedzialny za zabójstwa trzech żołnierzy w Tuluzie i Montauban 11 i 15 marca oraz za zabicie w poniedziałek 30-letniego nauczyciela i trojga dzieci przed szkołą żydowską w Tuluzie.

"Twierdzi, że jest mudżahedinem"

Podejrzanym jest 23-letni Mohammed Merah, Francuz pochodzenia algierskiego.

Według szefa MSW Claude'a Gueanta, Merah twierdzi, iż jest mudżahedinem i ma związki z Al-Kaidą oraz z salafitami i dżihadystami.

Merah jest podejrzany o zabójstwo trzech żołnierzy w Tuluzie i Montauban 11 i 15 marca oraz o zabicie w poniedziałek 30-letniego nauczyciela i trojga dzieci przed szkołą żydowską w Tuluzie.

"Chciał pomścić palestyńskie dzieci"

Minister przekazał, że w zamachu na żydowską szkołę podejrzany chciał pomścić palestyńskie dzieci, a strzelając na ulicy w Montauban wziąć odwet na francuskiej armii za jej udział w zagranicznych interwencjach. Do radykalnego islamu skłonił się po pobytach w Pakistanie i Afganistanie.

Merah urodził się 10 października 1988 roku w Tuluzie na południowym zachodzie Francji. Jego matka mówi, że nie ma na niego żadnego wpływu. Brat Meraha, Abdelkader, jest zwolennikiem salafitów - rygorystycznego ruchu wśród sunnitów. W samochodzie Abdelkadera znaleziono materiały wybuchowe, miał on też związki z siatką, która wysyłała bojowników do Iraku.

Merah jest smukły, ma około 170 cm wzrostu. Jak powiedział młody człowiek z tej samej dzielnicy, Merah pracował w warsztacie samochodowym.

"Jest zdecydowany, opanowany"

Według Gueanta, Merah, z którym negocjacje prowadzą specjaliści z elitarnej jednostki policyjnej, jest "zdecydowany, opanowany, działa z zimną krwią".

Dawny adwokat Meraha, Christian Etelin, powiedział, że bronił go w sprawach o pomniejsze przestępstwa od 2004 lub 2005 roku. Według źródeł policyjnych Merah popełnił łącznie 28 różnych przestępstw i wykroczeń.

Ostatni raz Etelin występował w jego obronie 24 lutego w dawnej sprawie o prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Merah został skazany na miesiąc więzienia i miał stawić się w sądzie na początku kwietnia.

Według Etelina był grzeczny i uprzejmy; adwokat nie wyobraża sobie, by Merah, który dopuszczał się głównie kradzieży, mógł popełnić ciężkie przestępstwo. W jego zachowaniu - zdaniem adwokata - nie było żadnej sztywności, która mogłaby wskazywać na fanatyzm, nie sprawiał też wrażenia, by miał skłonności do radykalizmu.

Do radykalizacji u Meraha doszło według MSW pod wpływem ideologii salafickiej, którą pogłębiły jego pobyty w Afganistanie i Pakistanie. Przebywał tam w rejonach walk, lecz nie ma potwierdzenia, by walczył u boku talibów.

Źródło bliskie dochodzeniu podało, że Meraha aresztowano w końcu 2010 roku w Kandaharze za przestępstwa pospolite. Odtąd był śledzony przez służby antyterrorystyczne.

Według ministerstwa obrony Merah dwukrotnie bez rezultatu usiłował wstąpić do wojska, najpierw do wojsk lądowych w 2008 roku. Miał wtedy 19 lat i spełniał kryteria naboru, ale odrzucono go ze względu na karalność.

Dwa lata później zaczął starać się o wstąpienie do Legii Cudzoziemskiej, ale zrezygnował jeszcze przed poddaniem się badaniom i testom selekcyjnym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)