Trwa ładowanie...
d2kkixx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokurator wniósł oskarżenie przeciw b. prezydentowi Brazylii

• Prokurator generalny Brazylii przedstawił zarzuty wobec byłego prezydenta Luli
• Akt oskarżenia został wniesiony do sądu rejonowego w Sao Paulo w związku z pojawieniem się nowych dowodów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Luiz Inacio Lula da Silva
Luiz Inacio Lula da Silva (AFP, Fot: Andressa Anholete)
d2kkixx

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva jest oskarżony o korupcję i pranie brudnych pieniędzy w państwowym koncernie naftowym Petrobras.

- W prowadzonym od dwóch lat śledztwie pojawiły się nowe wątki, w tym zeznania świadków, które zostaną omówione podczas konferencji prasowej w czwartek - zaznaczył rzecznik.

W korupcyjny skandal stulecia w Petrobrasie uwikłani są deputowani i najpotężniejsi brazylijscy biznesmeni. Śledczy podejrzewają, że przedsiębiorcy przekazali ponad 2 mld dolarów w łapówkach, by otrzymać korzystne kontrakty Petrobrasu. Śledczy podejrzewają, że część pieniędzy trafiła do kilku partii politycznych, w tym do Partii Pracujących (PT).

d2kkixx

Lula był prezydentem Brazylii w latach 2003-10. Prokuratorzy podejrzewają, że właśnie wtedy doszło do największych nieprawidłowości. Miał on odnosić osobiste korzyści - w formie płatności i luksusowych nieruchomości - z łapówek w państwowym gigancie naftowym.

Na obecnym etapie w centrum uwagi prokuratury znajduje się trzy-poziomowy apartament, który został umeblowany i w pełni wyposażony przez firmy szukające protekcji lewicowego prezydenta, a następnie przekazany do jego wyłącznej dyspozycji.

Oprócz byłych polityków rządzących ugrupowań wśród podejrzanych i oskarżonych o udział w aferze są także liczni działacze opozycji oraz właściciele przedsiębiorstw, które współpracowały z Petrobrasem i uzyskiwały za łapówki bardzo korzystne kontrakty.

d2kkixx

Podziel się opinią

Share

d2kkixx

d2kkixx
Więcej tematów