Prokurator generalny Andrzej Seremet jedzie do Moskwy; chce rozmawiać o śledztwie smoleńskim
Prokurator generalny Andrzej Seremet jedzie w niedzielę do Moskwy na międzynarodową konferencję prawniczą. Spotka się tam z kierownictwem rosyjskiej prokuratury i komitetu śledczego; chce mówić o zwrocie wraku tupolewa i pomocy prawnej w śledztwie smoleńskim.
Seremet jedzie do Moskwy na 18. doroczną konferencję Międzynarodowej Organizacji Prokuratorów. - Zaproszenie Andrzejowi Seremetowi przekazał prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka, gdy przebywał w Polsce - informowała w sierpniu Prokuratura Generalna.
W środę rzecznik PG Mateusz Martyniuk poinformował, że w czasie wizyty w Rosji Seremet ma się spotkać ze swym odpowiednikiem prokuratorem generalnym Federacji Rosyjskiej Jurijem Czajką oraz Aleksandrem Bastrykinem - przewodniczącym Komitetu Śledczego FR.
- Rozmowy mają dotyczyć pomocy prawnej i współpracy w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej - podkreślił Martyniuk. Przypomniał, że strona polska od dłuższego czasu dopomina się od rosyjskich organów ścigania informacji na temat osób zatrudnionych na lotnisku Smoleńsk Północny i dokumentacji tego lotniska. - W każdej rozmowa z przedstawicielami strony rosyjskiej jest też poruszany temat zwrotu naszego mienia, jakim jest wrak polskiego tupolewa rozbitego pod Smoleńskiem - dodał.
Założona w 1995 r. w Wiedniu Międzynarodowa Organizacja Prokuratorów (International Association of Prosecutors - IAP) zrzesza 145 instytucji z prawie stu krajów oraz około 1500 członków indywidualnych. Moskiewską konferencję zatytułowano "Prokurator i praworządność". Wiadomo, że posłanie do jej uczestników ma skierować prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.
Wcześniejsze konferencje, poświęcone różnym problemom prawnym i organizacyjnym, z którymi borykają się prokuratury, odbywały się co roku w różnych miastach świata: w Budapeszcie, Ottawie, Dublinie, Pekinie, Kapsztadzie, Sydney, Londynie, Waszyngtonie, Seulu, Kopenhadze, Paryżu, Hongkongu, Singapurze, Kijowie, Hadze, a przed rokiem w Bangkoku.
IAP jest organizacją pozarządową i apolityczną. Polskę reprezentują w niej Prokuratura Generalna oraz Stowarzyszenie Prokuratorów RP. Członkostwo oznacza akceptację uchwalonego w 1999 r. zbioru zasad profesjonalnego postępowania prokuratorów. Stowarzyszeniem kieruje James Hamilton, były dyrektor irlandzkiego urzędu oskarżyciela publicznego.