Świat"Projekt ustawy kompetencyjnej szybko pod obrady Sejmu"

"Projekt ustawy kompetencyjnej szybko pod obrady Sejmu"

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że projekt tzw. ustawy kompetencyjnej powinien jak najszybciej trafić pod obrady Sejmu, tak aby prezydent mógł ratyfikować Traktat Lizboński jednocześnie z podpisaniem tej ustawy. Tymczasem premier Donald Tusk poinformował, że rząd przesłał do Prezydium Sejmu projekty dwóch ustaw związanych z ratyfikacją traktatu.

"Projekt ustawy kompetencyjnej szybko pod obrady Sejmu"
Źródło zdjęć: © PAP

Gosiewski powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że dziś lub w środę, planowane jest jego spotkanie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie ustawy kompetencyjnej.

PiS pod koniec kwietnia przedstawił swój projekt ustawy dotyczącej współpracy rządu, prezydenta i parlamentu w sprawach UE. Politycy PO uważają jednak, że projekt ustawy powinno przygotować Prezydium Sejmu. Według nich, propozycja PiS jest sprzeczna z konstytucją. Do Sejmu trafiły już założenia ustawy kompetencyjnej opracowane przez Rządowe Centrum Legislacji.

Odrzucamy argumentację co do sprzeczności tego projektu z konstytucją i uważamy, że powinien być on przedmiotem jak najszybszych prac w Sejmie, tak by prezydent mógł jednocześnie ratyfikować Traktat Lizboński z podpisaniem ustawy kompetencyjnej - powiedział Gosiewski.

Tymczasem w opinii premiera, to w Prezydium Sejmu powinien rozstrzygnąć się ostateczny kształt tzw. ustawy kompetencyjnej. Szef rządu zadeklarował także, że jest do dyspozycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ewentualnego spotkania dotyczącego ustawy kompetencyjnej. Jednak - jak zaznaczył - termin takiego spotkania nie jest jeszcze wyznaczony.

Prezydent mówił w ubiegłym tygodniu, że ma nadzieję, iż w najbliższych dniach porozmawia z premierem Tuskiem o ustawie kompetencyjnej, dotyczącej współpracy między prezydentem, rządem i parlamentem w sprawach unijnych.

Wydaje się, że właściwymi rozmówcami powinni być szefowie klubów i Prezydium Sejmu. Prezydium Sejmu zawiera w sobie przedstawicieli wszystkich klubów i ponieważ tam się rozstrzygnie ostateczny kształt tej ustawy, lepiej by było, gdyby zabrali się jak najszybciej do pracy - mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zaznaczył też, że z Kancelarii Premiera do Prezydium Sejmu przesłane zostały "bardzo precyzyjne projekty dwóch ustaw". Bo tak naprawdę co się umownie nazywa ustawą kompetencyjną, jest potrzeba dwóch ustaw" - dodał premier.

Projekt ustawy kompetencyjnej przygotowany przez PiS mówi m.in. o zasadach odchodzenia od postanowień traktatów unijnych i aktów im towarzyszących. Zakłada m.in., że przedstawiciele Polski na forum UE będą musieli dysponować zgodą prezydenta, Sejmu, Senatu i Rady Ministrów w sprawach dotyczących zmiany sposobu podejmowania decyzji przez instytucje UE (np. zmiany zasad głosowania).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)