Projekcja "Nosferatu" z okazji Dnia Jedności Niemiec
Z okazji 18. rocznicy zjednoczenia Niemiec w
czwartek w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert połączony
z projekcją niemego filmu grozy pt.: "Nosferatu" z 1922 r.
02.10.2008 | aktual.: 03.10.2008 10:18
Muzycy niemieckiej Orkiestry Filmowej Babelsberg wraz z muzykami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, pod batutą Helmuta Imiga, wykonali "Symfonię grozy" Hansa Erdmanna, skomponowaną do filmu "Nosferatu". Dzień Jedności Niemiec jest obchodzony 3 października w rocznicę zjednoczenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Republiki Federalnej Niemiec w jedno państwo. Doszło do niego 3 października 1990 r. na mocy porozumienia z 12 września, które w podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki.
Sam proces zjednoczenia rozpoczął się jednak wcześniej, bo w listopadzie 1989 r., kiedy to runął mur berliński (wzniesiony w 1961 r. system umocnień oddzielających Berlin Wschodni od Zachodniego). Pamiętam, jak w 1989 r. byłem zastępcą ministra kultury i Kanclerz Helmut Kohl przyjechał z wizytą do Warszawy. Musiał jednak nagle wrócić do Berlina, bo marzenie stało się rzeczywistością - obalono mur berliński. My w Polsce byliśmy wtedy po 10 latach ruchu solidarnościowego, nareszcie byliśmy wolni i z wielkimi emocjami śledziliśmy to, co się działo u naszego sąsiada. A dziś jesteśmy tu wszyscy razem. To jest zwycięstwo Europy i nas wszystkich - powiedział dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski witając gości zgromadzonych na koncercie.
Zaprezentowany w czwartek film pt.: "Nosferatu - symfonia grozy" w reż. Friedricha Wilhelma Murnaua jest uważany za jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za inspirację do filmu posłużyła powieść "Dracula" Brama Stokera.
Pokaz filmu i koncert są jedną z głównych atrakcji obchodów Dnia Jedności Niemiec, w ramach których w tym roku w Polsce prezentuje się region Brandenburgii, pod hasłem "Brandenburgia - otwarta na sąsiadów". W dniach 2-4 października przedstawiciele tego kraju związkowego przedstawiają się w różnych dziedzinach - od polityki przez gospodarkę, naukę, media, kulturę, sport aż po turystykę.
Do 18 października 2008 r. w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę Fundacji Brandenburskich Miejsc Pamięci pt. "Pamiętać, upamiętniać, badać".
Na piątek w Warszawie zaplanowano otwarcie prezentacji pt. "Brandenburgia - kraina gospodarki i turystyki", która ma pokazać ten region jako atrakcyjne miejsce do inwestowania oraz turystyki i wypoczynku.
W piątek i sobotę na Placu Teatralnym w Warszawie można będzie zapoznać się z formami spędzania wolnego czasu w Brandenburgii. Brandenburski Krajowy Związek Wędkarski będzie zapraszał na łowiska swojego landu. Odbędą się też pokazy współpracy straży pożarnych i turniej ulicznej piłki nożnej zorganizowany przez Brandenburska Młodzież Sportową.
W piątek studenci z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina z Frankfurtu nad Odrą poprowadzą na Uniwersytecie Warszawskim dyskusję na temat szans i wyzwań europejskiego procesu integracji.