Program "Anioł w Warszawie". Fundacja pomaga bezdomnym wrócić do życia
"Najpierw trzeba poznać indywidualne potrzeby bezdomnego, a dopiero potem próbować mu pomóc" - mówi Anna Niepiekło z fundacji Kapucyńskiej w Warszawie. Fundacja prowadzi swój autorski program wychodzenia z bezdomności.
Program fundacji nazwano "Anioł w Warszawie”. Zakłada on przydzielenie każdej osobie bezdomnej asystenta, tzw. "anioła", czyli wolontariusza. Łączą się oni w pary z bezdomnymi i wspierają ich w wychodzeniu z bezdomności. Dodatkowo współpracują z psychologiem, prawnikiem czy terapeutą ds. uzależnień. Jednak, jak podkreśla Anna Niepiekło, największą pracę w tym procesie wykonuje osoba bezdomna.
- My jesteśmy po to, by ich wspierać, pokazywać drogę, metody i środki. Najtrudniejsza praca zostaje po stronie bezdomnych, to oni robią najwięcej w tym procesie - mówi. Zaznacza także, że wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudnym procesem, dlatego konieczne jest opracowanie indywidualnego programu dla każdej osoby, która chce powrotu do normalności.
Najważniejszym zadaniem aniołów jest budowanie więzi zaufania z bezdomnym. Dzięki temu można motywować go do ważnych życiowych działań, jak np. znalezienie pracy czy nawiązanie kontaktu z bliskimi. W ciągu trzech lat trwania projektu, w tej małej fundacji, udało się wyprowadzić z bezdomności 10 osób. - Niektórzy mówią, że to mało, ale tak naprawdę liczy się nie ilość, ale jakość. Te osoby powróciły do społeczeństwa - mówi Anna Niepiekło.
Tym, którym uda się wrócić do normalnego życia cały czas utrzymują kontakt z fundacja. Nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że w trudnych dla nich chwilach znalazły w niej oparcie. Ta organizacja stała się dla nich rodziną, to w niej znaleźli swój dom.
Projekt jest realizowany przez fundację Braci Mniejszych Kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie. Jest to jedna z wielu organizacji, które w całej Polsce pomagają bezdomnym wrócić do normalnego życia.
Według danych resortu pracy, w 2012 r. udało się już pomóc ponad 2700 osobom. Niestety, szacuje się, że bezdomnych w Polsce jest ok. 31 tys.