Trwa ładowanie...

"Program 300+" tylko dla posłów i senatorów. Dostali dodatek do wynajmu mieszkań

Program 500+ dla rodzin robi furorę w Polsce. Najwidoczniej za ciosem postanowiły pójść kancelarie: Sejmu i Senatu. Od 1 stycznia parlamentarzyści dostają większy dodatek do wynajmu mieszkania w stolicy. Jak sugeruje "Fakt", to swoisty "program 300+". Na informacje zareagowało już Centrum Informacyjne Sejmu.

"Program 300+" tylko dla posłów i senatorów. Dostali dodatek do wynajmu mieszkańŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d28m0ys

Parlamentarzyści, którzy nie zostali wybrani w Warszawie i nie mają miejsca w Domu Poselskim, dostają dodatki. Mogą oni wynająć mieszkanie w stolicy do ok. 40-50 metrów kwadratowych. Za takie lokale płaci Kancelaria Sejmu lub Senatu. Przez ostatnie lata dodatek wynosił 2,2 tys. zł miesięcznie.

Ale jak ustalił "Fakt", od 1 stycznia tego roku kwota została podniesiona do 2,5 tys. złotych. Jako pierwsza zrobiła to Kancelaria Sejmu, po kilku miesiącach zareagowała Kancelaria Senatu. Zmiana w dodatkach dla senatorów nastąpiła 1 kwietnia. "Było to wyrównanie do wartości w Sejmie" - wyjaśniło Centrum Informacyjne Senatu.

d28m0ys

"To program 300+" - alarmuje "Fakt". Bo dodatek wzrósł właśnie o 300 zł. Dziennik wylicza, że z dopłat do wynajmowania mieszkań w stolicy korzysta 176 posłów i 31 senatorów. Politycy tłumaczą się, że coraz trudniej jest wynająć odpowiedni lokal w Warszawie za 2,2 tys. Twierdzą, że drogie są zwłaszcza nieruchomości w otoczeniu Sejmu.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo? Zobacz wideo

Na informacje "Faktu" zareagowało Centrum Informacyjne Sejmu. Na stronie internetowej Sejmu zamieściło oświadczenie w tej sprawie.

"CIS informuje, że "ustalenia" gazety opierają się wyłącznie na korespondencji, którą reporter otrzymał z Centrum Informacyjnego Sejmu. Napisaliśmy w niej: "Zasady zakwaterowania posłów w Domu Poselskim i kwaterach prywatnych reguluje uchwała nr 39 Prezydium Sejmu z 10 grudnia 1997 r. w sprawie zakwaterowania posłów oraz zarządzenie Nr 34 Szefa Kancelarii Sejmu z 27 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad zakwaterowania posłów, zwrotu kosztów pośrednictwa w wynajmie lokalu mieszkalnego oraz wysokości kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim" - czytamy.

Dlatego "w oparciu o powyższe regulacje koszt zakwaterowania posła w Domu Poselskim do 31 grudnia 2016 r. wynosił 72 zł za jedną dobę hotelową lub 2200 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2017 r. wynosi 82 zł za jedną dobę hotelową lub 2500 zł miesięcznie. Pokrywany przez Kancelarię Sejmu koszt wynajęcia kwatery prywatnej nie może przekroczyć kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim".

Dodano, że "dziennik wykorzystał otrzymany materiał, nie cytując źródła. Przedstawienie więc artykułu pod szyldem "Fakt ujawnia" jest zabiegiem marketingowo-sensacyjnym, mającym bardzo mało wspólnego z faktycznym - nomen omen - stanem rzeczy".

d28m0ys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28m0ys
Więcej tematów